پادکست

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که تا کنون فقط 3 درصد از فعالین بازاریابی محتوا، بطور حرفه ای به ساخت پادکست اقدام می کنند و البته چیزی در حدود 25 درصد از آنها برای آینده ی نزدیک برنامه هایی را در دست اقدام دارند. نا گفته پیداست که بالا بردن میزان آگاهی در مورد چگونگی ساخت و انتشار پادکست تا چه میزان می تواند ضروری باشد.
با علم به این موضوع که امروزه تولید پادکست در بازاریابی محتوا نقش به سزایی را بازی می کند، می بایست با نحوه ی تولید آن آشنا شده و برای انجام بازاریابی درون گرا از آن استفاده کنید. در این مقاله به بررسی راهها و روش های تولید هر چه بهتر پادکست خواهیم پرداخت.

1– به شخصیت مشتریان و خریدارانتان توجه کنید

این موضوع را در نظر داشته باشید که همه ی افراد جزو مخاطبان شما نیستند. کریستوفر پین، یکی از فعالین تولید پادکست و یکی از بنیانگذاران این سبک از بازاریابی محتوا می گوید: اگر در تولید پادکست هدف شما جذب مشتری جدید است، این نکته را به خاطر داشته باشید که مخاطبین تان همه ی افراد نخواهند بود و در صورتی که همه ی افراد را هدف قرار دهید، یعنی هیچ کس را هدف قرار نداده اید.

2– ارزش افزوده ایجاد کنید

احتمالا شما اولین نفری نیستید که در زمینه ی کاریتان تصمیم به تولید پادکست گرفته اید و افرادی قبل از شما اقدام به انجام این کار کرده اند. به همین خاطر لازم است تا در محتوای تولید شده در پادکست، غیر از بیان مطالب محدود و ابتدایی تر، مواردی که دارای سطح کیفی و درجه ی اعتبار بالاتری هستند را نیز بیان کنید. سعی کنید بسته به جامعه ی هدف انتخابی، سطح کمی و کیفی اطلاعات تولیدی را دستخوش تغییراتی نمایید.

3– اطمینان حاصل کنید که موضوع پادکست ، مورد علاقه ی شماست

به این فکر کنید که آیا واقعا موضوعی که انتخاب کرده اید از آن دسته مواردیست که می شود ساعتها درباره ی آن صحبت یا حتی با آن زندگی کرد؟ کلیف راونستکراف از بزرگان تولید محتوای پادکست در این باره بسیار صحبت کرده و هشدارهای زیادی را نیز داده است. در این باره دانستن این نکته حائز اهمیت است که حتی اگر شما از طاقچه یا رنگ نمای کارتان تنفر داشته باشید، انجام بی نقص کارها، بسیار دشوار خواهد بود.

4- بهترین ابزار را انتخاب و استفاده کنید

ابزارهای رایگان و زیادی وجود دارند که به شما در تولید و آماده سازی پادکست کمک می کنند. یکی از محبوب ترین آنها Sound Cloud است. در صورت استفاده از این سیستم و اطلاع ار نحوه ی چگونگی ضبط و تولید پادکست، درصد موفقیت شما بسیار بالاست. از دیگر برنامه هایی که به شما در زمینه ی تولید پادکست کمک می کند برنامه ی Podcastpeople است. این برنامه ساختاری شبیه به شبکه های اجتماعی و وبسایت را دارد و به کاربران خودش این امکان را می دهد تا از قابلیت های شبکه و بازاریابی بصورت همزمان و در یک پلتفرم استفاده کنند.

5- تمامی ظرفیت های صدایتان را پرورش دهید

با توجه به این موضوع که در ساخت پادکست، مخاطبان هیچ تصویری از شما مشاهده نمی کنند و تمامی مطالب، حول محور صدای شما قرار دارد، میبایست تا حد امکان صدا را به نوع محتوای مورد بیانتان نزدیک کنید. نوع صدای فردی که تولید پادکست انگیزشی می کند با فردی که قرار است مشاوره ی ازدواج بدهد کاملا متفاوت است. تطبیق لحن صدا با محتوای نگارش شده و میزان تاثیر گذاری آن بر مخاطبان ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند.

6– سرگرم کننده بودن را از یاد نبرید

در صورتی که همیشه متن و یادداشت های خودتان را برای ضبط پادکست آماده می کنید، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نتیجه ی کار نباید چیزی شبیه به خواندن از روی یک متن معمولی باشد. راونزکرافت از بزرگان تولید محتوای پادکست می گوید که باید پادکست خود را با شور و هیجان و علاقه و برنامه ای برای سرگرم کردن و همینطور درگیر شدن مخاطبین ایجاد نمایید.

7- افراد جدیدی را معرفی نمایید

به یاد داشته باشید، صرف استفاده از افراد معمولی و دارای سطح اطلاعات متوسط چندان راه گشای کار شما نخواهد بود. هنگامی که تصمیم به ساخت پادکست گرفتید و با نحوه ی اجرای آن آشنا شدید، دیگر زمان آن است که از افراد پیشرو در جهت بهبود و محبوبیت پادکست استفاده نمایید. تلاش کنید تا مهمان را در جایی به کار برید که مخاطب بی صبرانه و با شور و اشتیاق انتظار آن را می کشد. اما این موضوع را نیز فراموش نکنید که هر چند مردم علاقه دارند تا به صحبت های افراد با نفوذ گوش کنند، اما محتوای مطالب نیز برای آن ها از اولویت بالایی برخوردار است.

8– با حوصله و وسواس ویرایش کنید

حتی اگر بهترین محتوا را در قالب یک پادکست آماده کرده باشید، اما فایل شما بصورت ضعیف و غیر حرفه ای ویرایش شده باشد، به راحتی می تواند به اعتبار شما لطمه بزند. پیشنهاد ما این است که یا افرادی را برای انجام این کار به بهترین شکل به کار بگیرید و یا برای یادگیری چگونگی نحوه ی ساخت پادکست به عنوان یکی از ارکان بازاریابی محتوایی، بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید. هزینه های صرف شده در این راه می تواند شما را به یک متخصص در تولید و ویرایش پادکست تبدیل کند.

9- محتوا را برای موتور های جستجو بهینه سازی کنید

علی رغم اینکه در حال حاضر گوگل یا iTunes نمی توانند فایل های صوتی را بصورت هوشمند فهرست کنند، اما امکان بهینه سازی این فایل ها برای جستجو گرها امکان پذیر است. شما می توانید کلمات کلیدی مد نظرتان را در عناوین پادکست و همینطور در عنوان صفحات، بکار برید تا مطمئن شوید که آنها می توانند به خوبی شما را پیدا کنند. همچنین درج یادداشت های خوب و کامل در خصوص محتوای تولید شده می تواند اطلاعات اضافی را برای موتورهای جستجو بر اساس تخصص شما ارائه دهد.

10- از چرخه ی نمایش استفاده کنید

کافیست یکبار اقدام به تولید محتوای صوتی پادکست نمایید تا به راحتی متوجه شوید که برای رسیدن به اصول موفقیت در این زمینه نیاز به یک چرخه ی نور دهی سه بعدی خواهید داشت

1– کشف شدن

بهینه سازی برای موتورهای جستجو و iTunes و خلق آثار فاخر و اعتبار بخشی و دیده شدن بسیار حائز اهمیت است.

2- چسبناک باشید

نوعی از محتوای شنیداری را تولید کنید که مردم در پی آن هستند را با لحن و گفتار مرتبط تولید نمایید.

3- تشویق به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

قرار گیری گزینه های اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی، می تواند به نشر ویروسی محتوای تولیدی پادکست شما کمک ویژه ای کند. همچنین در نظر داشته باشید که با اشتراک گذاری پادکست، می توانید مخاطبین جدیدی را به دست آورید که به احتمال بسیار زیاد به طرفداران همیشگی شما تبدیل خواهند شد

دیدگاهتان را بنویسید