بلاگ

10 نکته مهم که قبل از راه اندازی فروشگاه باید بدانید

توسط بلاگدر 1397/06/14

راه اندازی فروشگاه با کالاهای بسیار می تواند بسیار جذاب باشد، اما همچنین می تواند یک چالش بزرگ نیز به حساب آید. آیا شما از کلیه قوانین و مقررات موجود برای راه اندازی فروشگاه خود اطلاع دارید؟ آیا به طور خاص می دانید چه چیزی باید جستجو کنید و کجا بروید؟ آیا می دانید چگونه کسب و کارتان را به وجود آورید و مشتریان جدید را جذب کنید؟

در اینجا ما به شما 10 راهنمایی را نشان می دهیم که در هنگام تمایل به راه اندازی فروشگاه برایتان مفید خواهد بود.

 1. احساس نیاز به “راه اندازی فروشگاه” جدید

وقتی می خواهید یک فروشگاه را افتتاح کنید، چیزهای زیادی را در نظر بگیرید. اول از همه، تجزیه و تحلیل نیاز به راه اندازی فروشگاه در مناطق مختلف است. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک فروشگاه را در یک منطقه که قبلا یک فروشگاه مشابه وجود داشته ایجاد کنید، باید بدانید که آیا دو فروشگاه مورد نیاز هستند؟ آیا شما دارای مزیت رقابتی هستید و مطمئن شوید که مشتریان فروشگاه جدید خود را انتخاب خواهند کرد.

شما همچنین باید آگاه باشید که قوانین خاص در صنایع وجود دارد که ممکن است تاثیر عمده ای روی کسب و کار شما داشته باشند. اگر شما غذای تازه یا مواد غذایی می فروشید، باید از قوانین و مقررات مختلفی مطلع باشید. شما همچنین باید در اداره دامپزشکی و یا بهداشت مواد غذایی ثبت نام کنید. بنابراین مهم است که شما به اتحادیه صنعت خود بروید و اطمینان حاصل کنید که هیچ قانونی وجود ندارد که ایده های کسب و کار شما را از بین ببرد.

 1. چه چیزی را میخواهید به فروش برسانید و چطور این کار را انجام می دهید؟

در طرح کسب و کار راه اندازی فروشگاه خود، به این پرسش ها پاسخ دهید:

 • محصولی که می خواهید به فروش برسانید دقیقا چه چیزی است؟
 • چه کسی محصولات دیگر را می فروشد؟
 • چقدر می خواهید سفارش دهید و چه زمانی سفارش دهید؟
 • چگونه محصولات خود را به فروشگاه خود انتقال می دهید؟
 • کجا و چگونه محصولات را ذخیره می کنید؟
 1. قبل از راه اندازی فروشگاه خود، نگاهی به بودجه داشته باشید

بودجه بخشی از طرح کسب و کار شما است. طرح کسب و کار شما بهترین گزینه برای راغب کردن سرمایه گذار به تامین بودجه یا متقاعد سازی بانک برای دریافت وام است. پس بسیار مهم است تا بودجه ی مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه را بصورت دقیق محاسبه کنید و در طرح کسب و کارتان ارائه دهید.

اگر صاحب کسب و کار هستید، توصیه می کنیم که چهار نوع بودجه را در نظر بگیرید:

 • بودجه تأسیس: یک نمای کلی از موارد لازم برای راه اندازی فروشگاه شما را فراهم می کند.
 • بودجه عملیاتی: هزینه های مورد انتظار شما را در زمانی که فروشگاه آغاز به کار کرده را نشان می دهد.
 • بودجه نقد شوندگی: به این موضوع اشاره دارد که با چه سرعتی می توان یک دارایی یا سهام را به قیمت واقعی در بازار فروخت.
 • بودجه پایه ای: به طور معمول در فرآیند تهیه بودجه، هزینه سال پیش که به مصرف رسیده یک نقطه آغاز به حساب می آید کار افرادی که بودجه جدید را می نویسند و یا تهیه می کنند این است که چه اقلامی از بودجه را باید حذف کرد و چه فعالیت هایی بر همان اساس چه اقلامی را باید اضافه نمود.
 1. نام تجاری مناسب را برای فروشگاه را خود پیدا کنید

ضروری است نام تجاری واقعا خوب برای فروشگاه پیدا کنید. به یاد داشته باشید که اگر دامنه در دسترس است (com /ir) آن را تهیه کنید، حتی اگر یک کسب و کار فیزیکی را باز کنید و نه یک فروشگاه اینترنتی. شاید بعدا بخواهید محصولات خود را آنلاین به فروش برسانید، از ابتدا آماده باشید!

آیا نام تجاری شما قوی است؟

لیست زیر می تواند به شما کمک کند تا یک نام تجاری قوی انتخاب کنید.

 • خیلی عمومی نیست
 • به نظر خوب است
 • نسبتا کوتاه است
 • تصاویر ذهنی را در سرت ایجاد می کند
 • در رسانه های اجتماعی کار می کند
 • نام دامنه در دسترس است
 1. محل، محل، محل

همیشه بهترین حالت، بودن در خیابان اصلی است که خیلی نیاز به توضیحات ندارد، اما در نظر گرفتن آنچه شما می فروشید، و کسی که مخاطب شماست نیز حائز اهمیت است. آیا دوری شما به خرید خریداران ضربه می زند؟ آیا می خواهید مشتریان با صرف زمان کمتری به شما دسترسی داشته باشند؟ اگر روزی بخواهید فروشگاه خود را به عنوان تخفیف بسوزانید، داشتن یک آدرس ساده و در دسترس به شما کمک می کند؟

 همچنین می بایست به محصولات مکمل کار خود نیز بسیار دقت کنید.به عنوان مثال کسی که برای خرید مواد غذایی راهی بازار می شود، احتمالا نان و گوشت و سایر موارد را نیز از همان حوالی تهیه می کند. پس بودن در کنار مشاغل مکمل می تواند یک مزیت بسیار بزرگ برای شما به حساب بیاید.

 1. ساعات کار فروشگاه شما چه زمانی است؟

ساعتهای باز بودن ممکن است یک پارامتر رقابتی باشد، مخصوصا در بازار خرده فروشی. امروزه هایپر مارکت هایی که بصورت شبانه روزی اقدام به فروش محصولاتشان می کنند، درآمد بسیار خوب و قابل توجهی را نصیب خود می کنند و همه ی اینها در خلا رقبا در ساعات خاص از شبانه روز اتفاق می افتد.

 1. چگونه کارکنان وظیفه شناس را پیدا می کنید؟

اگر انتخاب پرسنل و کارمندان مناسب برای شما در اولویت امور قرار دارد، می بایست خودتان شخصا نسبت به انتخاب و آموزش آنها نظارت داشته باشید. شخصیت و منش کارکنان شما باید با مقادیر نام تجاری شما منطبق باشد. آنها تأثیر زیادی بر نحوه برندینگ شما بر مشتریان دارند. اگر بودجه کمی دارید، ممکن است بخواهید یک دانش آموز یا دانشجوی نیمه وقت را استخدام کنید، اما انتظار نداشته باشید که برای همیشه به همین شکل ادامه دهید. با جستجوی ساده در گوگل، دسترسی آسان به بسیاری از سایت هاب کاریابی را دارید که از آن می توانید هر زمان که لازم باشد، کارمندان را استخدام کنید. هنگامی که شما فروشگاه را افتتاح کردید، فروشگاه محل خوبی برای تبلیغ و جذب نیرو می تواند باشد.

 1. چگونه پرداختی های کارتی را در فروشگاه دریافت می کنید ؟

وقت آن است که پول دریافت کنید. هنگامی که قصد راه اندازی فروشگاه را دارید، یک پیشنهاد خوب برای پرداخت به مشتریان، استفاده از سیستم های پرداخت الکترونیکی است. پرداخت با کارت، کوتاه، آسان، سریع، امن و بسیار دوستانه است.

اگر یک فروشگاه فیزیکی داشته باشید، به یک ترمینال پرداخت کارت نیاز دارید. انواع مختلفی از پایانه های پرداخت وجود دارد که نیازهای مختلف را پوشش می دهند. به عنوان مثال:

 • پایانه های پرداخت POS  که معمولا پرداخت ها از این طریق انجام می گیرد.
 • پایانه های پرداخت تلفن همراه، که معمولا ایده ی خوبی هستند.
 • پایانه های پرداخت از طریق تماس با تلفن ثابت یا همراه (نواپی) که ابتکاری جدید است.
 1. بازاریابی فروشگاه

بیشترین رقبای فروشگاه ها سوپرمارکت ها هستند که طیف گسترده ای از محصولات را پوشش می دهند. از سوی دیگر، اغلب آنها متمرکز نیستند و این برای شما کار را راحت تر می کند.کارهایی وجود دارند که شما می توانید با انجام آنها تغییرات بسیار خوبی در بازاریابی محصولاتتان ایجاد کنید. از پیشنهادهای زیر به عنوان الهامی برای چگونگی فروش محصولات خود بدون صرف مبالغ زیاد استفاده کنید:

 • قابل مشاهده است- مغازه شما باید برای گذرگاه ها خوب باشد. شما باید در مورد چگونگی ایجاد نمایشی جذاب فکر کنید.
 • چگونه فروشگاه شما می تواند متمایز باشد؟ به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه تعمیر لوازم خانگی دارید، در حالی که مشتریان شما منتظر هستند، می توانند قهوه میل کنند؟ گزینه های زیادی برای تمایز فروشگاه شما وجود دارد.
 • از یک روزنامه محلی برای گفتن داستان خوب در مورد فروشگاه خود استفاده کنید- دسترسی به روزنامه های محلی همچنان یک گزینه مناسب است. همه چیز با یک داستان شروع می شود؛ حوادث، داستان های محصول، قرار ملاقات های جدید. اگر شما از باشگاه فوتبال محلی حمایت می کنید یا کار خیریه انجام می دهید می توانید به خبری مناسب برای تبلیغ کالایتان تبدیل شوید و از این طریق مردم شما را می شناسند.
 • از اینترنت و رسانه های اجتماعی استفاده کنید- هنگامی که برخی از افراد در گوگل “من گرسنه ام” و یا بهترین پیتزا فروشی نزدیک به فلان خیابان را سرچ می کنند و پیتزا فروشی شما در بالای صفحه مشاهده می شود، شما برنده شده اید. گوگل ابزارهای بسیار خوبی برای کسب و کارها ایجاد کرده است، از جمله Google My Business که ابزاری رایگان ویژه ی کسب و کارهاست که متاسفانه مشاغل ایرانی نمی توانند از آن استفاده کنند. اما شما می توانید با ثبت موقعیتتان در گوگل مپ و وارد کردن سایر اطلاعات از جمله ساعت کار و شماره ی تماس و سایر توضیحات، به افرادی که شما را در گول سرچ می کنند نمایش داده شوید.
 • یک پروفایل کسب و کار فیس بوک  یا اینستاگرام را دریافت کنید. سپس مشتریان می توانند شما را دنبال کنند.
 • یک وب سایت برای نمایش محصولات خود ایجاد کنید. اگر شما قصد فروش آنلاین را دارید، لطفا از سایر راهنمایی های ما برای این مورد استفاده کنید. اگر می خواهید بیشتر بدانید، راهنمایی های بسیاری در Google وجود دارد که توضیح می دهد چگونه بیشترین میزان ترافیک را برای سایت خود دریافت می کنید.
 • از امکانات سیستم اپراتور پیام صوتی نوانک که ویژه ی فروشگاهها در نظر گرفته شده است، برای تبلیغات، فروش و بازاریابی و همینطور مشتری مداری استفاده کنید.
 1. آیا علاوه بر فروش فیزیکی،میخواهید فروش اینترنتی را هم گسترش دهید؟

زمانی که یک فروشگاه را افتتاح می کنید، ممکن است همزمان وبسایتی را نیز ایجاد کنید. هنگامی که شما در اینترنت فعالیت دارید، می توانید تعداد مشتریان را افزایش دهید و در نتیجه فروش بیشتری را بدست آورید. با یک فروشگاه اینترنتی، شما همچنین می توانید مشتریان خود را در تمام طول روز و هفت روز هفته در کنار خود داشته باشید.

درصورت داشتن سوالات بیشتر به بخش سوالات متداول رجوع کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.