افزایش انگیزه کارکنان

آیا متوجه کاهش انگیزه و انرژی در تیم تحت مدیریتی خود شده اید؟ آیا بیش تر از حد معمول ابزار نارضایتی از سمت همکارانتان دریافت می کنید؟ قصد افزایش انگیزه کارکنان تان را دارید؟

اگر پاسخ به هر یک از این سوالات مثبت است، احتمالا ممکن است تیم شما از داشتن روحیه ی پایین رنج ببرد. خلق و خوی بداخلاقی در محیط کار، معمولا ناشی از احساس نارضایتی شغلی است و ممکن است به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. بعضی از این موارد می تواند فشار مدیریتی یا برخورد نامناسب از سمت مشتریان باشد.

مهم نیست که چه عواملی باعث پایین آمدن روحیه ی همکاران شما می شود، تا زمانی که برنامه های پیشگیرانه ای را به عنوان مدیر در سازمانتان پیاده سازی و اجرا می کنید. در اینجا 7 راهکار به شما نشان خواهیم داد  که با استفاده از آن می توانید محیطی مفیدتر و شاداب تر برای افزایش انگیزه کارکنان خود ایجاد نمایید.

1– موفقیت های کوچک را جشن بگیرید

روزهای شلوغ به هفته های شلوغ تبدیل می شوند و در نهایت ماهها و سال های شلوغی که به سرعت سپری می شوند و ما اغلب فراموش می کنیم زمانی را برای متوقف کردن زمان و جشن گرفتن موفقیت های کوچک سپری کنیم. یک لحظه به رسمیت شناختن موفقیت اعضای تیم خود، روشی آسان، ارزان و بسیار موثر در تقویت و افزایش انگیزه کارکنان و اعضای تیم تان است.

گفته ی مهم این است که افراد را به درستی بشناسید و بر اساس آن قدر دانی کنید، به این معنی که نباید از چیزهایی که وجود ندارند تعریف و تمجید کنید، بلکه زمانی که کسی پیشرفت کرده و یا فراتر از حد خودش ظاهر شده است به آنها بگویید که شاهد موفقیت آنها بوده اید و واقعا کارهای خوبی انجام داده اند. اطمینان حاصل کنید که از فرصت های موجود برای نشان دادن توجه خاصتان به افراد در مقابل دیگران نهایت استفاده را میبرید. اعضای تیم تان را در مقابل سرپرستان، مشتریان و یا در جلسات کارکنان به رسمیت بشناسید و به ایشان توجه کنید، در اینصورت اعضای تیم، احساس ارزشمندی خواهند کرد.

2– تعیین اهداف، باعث افزایش انگیزه کارکنان می شود

تعیین اهداف تیم، ستون فقرات هر استراتژی مدیریتی خوب است. در حالی که اهداف سازمان بصورت سالیانه ترسیم می شوند، می توان اقدامات و عملکرد های اعضای تیم را بصورت روزانه اندازه گیری کرد. بنابراین، می بایست با تیم خود برای تعیین اهدافشان صحبت و وظایف آنها را بیان کنید. تعیین اهداف کوتاه مدت برای اعضای تیم و پاداش دهی برای دسترسی به آنها، یک راه عالی برای افزایش انگیزه کارکنان است. زمانی که افراد در گروه های کاری دارای هدف مشخصی می شوند و با راهنمایی های شما به اهداف دست می یابند، از همکاری با شما احساس رضایت خواهند داشت و متوجه می شوند که در موفقیت مجموعه دارای سهمی بسزا هستند.

3– از نا امیدی، پلی به سمت امیدواری بزنید

حتی زمانی که با تعمق و داشتن اهدافی مشخص به مسیرتان ادامه می دهید، لحظاتی پیش خواهد آمد که با رکود روحی برای خود یا همکارانتان روبرو می شوید. این لحظات بصورت کاملا عادی در تمامی دوره ها اتفاق می افتد، اما شما می توانید از لحظات نا امیدی برای بحث و گفتگو و جستجوی راه حل ها استفاده کنید. این گفت و گو ها ممکن است در ابتدا عجیب و غریب باشند، اما در واقع آنها یک راه عالی برای دریافت بازخورد صادقانه و مفید هستند.

برای شکستن یخ افراد می توانید یک داستان شخصی که در برهه ای از زمان برایتان اتفاق افتاده را به اشتراک بگذارید. داستان شما می تواند مربوط به دوره ای باشد که خودتان در شرایط مشابهی قرار داشته اید و با انجام راههایی موجبات برون رفت از آن گذر زمانی را فراهم کرده اید. همچنین به هر یک از کارمندانتان اشاره کنید و بگویید که به کمک آنها نیاز دارید تا روحیه ی تیم را تقویت کنید. آنها را تشویق کنید تا با پیشنهادات خود به انسجام هر چه بیشتر تیم کمک کنند.

4– شرایط خارج از محیط کار را نیز در نظر بگیرید

اگر اعضای تیم احساس کنند که قادر به انجام مسئولیت های شخصی، اجتماعی یا خانوادگی خود در خارج از محیط کار نیستند، روحیه ی کاری مناسب شان را در محیط کار هم از دست خواهند داد. به عنوان یک مدیر، می بایست برنامه ی تیم خود را برای موفقیت حرفه ای تنظیم کنید تا به اهداف خود در زندگی شخصی نیز دست یابند.

یک راه ساده برای انجام این کار اینست که به طور منظم با تیم خود درباره ی برنامه های هفتگی و محدودیت های خودتان با آنها صحبت کنید. در مورد اهداف شخصیشان از آنها جویا شوید و از آنها بخواهید که در موردشان با شما صحبت کنند. این به منزله ی صحبت در مورد مسائل روزمره نیست بلکه میبایست بدانید که اولویت کارمندان شما چیست و صرفا به همان موضوع بپردازید تا وقت زیادی هم از شما گرفته نشود. در صورتی که افراد زندگی شادی در بیرون داشته باشند، در دفتر هم بهتر کار خواهند کرد.

5– از یکدیگر یاد بگیرید

در زمان مدیریت یک گروه از افراد، بسیار مهم است بدانید که هر یک از اعضای گروه دارای مهارت های متنوعی هستند که شاید شما ندانید. یکی از روش هایی که کمک زیادی به بهبود روحیه ی اعضای تیم می کند این است که هر ماه یکی از اعضای گروه، مهارت های مورد نیاز سایر اعضا را ارائه می دهد. تشویق اعضای تیم در به اشتراک گذاشتن اطلاعات، موجب کشف استعدادها و توانمندی های آنها می شود، همچنین به همه اجازه می دهد که یکدیگر را بهتر بشناسند و این نیز به گروه کمک می کند تا با هم آرام شوند. ضمن اینکه به خاطر داشته باشید بخش مهمی از فرآیند یادگیری در زمان آموزش مطالب محقق می گیردد و در اینصورت شما با یک تیر، دو نشان زده اید.

6– بهتر بشناسید

هنگامی که کارکنان جدید قصد اضافه شدن به تیم شما را دارند، در طول مصاحبه و یا بعد از آن، از آنها بخواهید تا در مورد علاقه مندی های خودشان با شما صحبت کنند. گل، رنگ، تیم ورزشی، فیلم، مجله و یا هر چیز دیگری که می تواند در فهرست علاقه مندی های یک فرد باشد. دانستن این موضوع به شما کمک می کند تا در مواقعی که هر یک از اعضا دچار رکود می شود، با انجام اقداماتی هر چند کوچک، موجب افزایش انگیزه کارکنان و به وجود آمدن شرایط دلخواه شوید.

دادن دسته ای از گل های مورد علاقه به یکی از اعضای گروه در روز تولد، یا سورپرایز فردی که در تمام هفته به شدت مشغول فعالیت بوده یا اهدای بلیط کنسرت خواننده ی مورد علاقه اش، جزو مواردیست که تا مدت ها در خاطر افراد باقی می ماند. بدانید که اعضای تیم شما قدر دان محبت های شما خواهند بود.

7– الگوی مناسبی برای اعضای تیم تان باشید

تا کنون به این موضوع دقت کرده اید که تا چه اندازه افراد هر مجموعه،  شبیه به مدیریت آنجا رفتار می کنند؟ رقتار شما در محیط کار اثر مستقیمی بر نحوه ی رفتار و افزایش انگیزه کارکنان زیر مجموعه ی شما دارد. اگر شما با مشتریان تان با کرامت برخورد کنید، آنها هم همان رفتار را از خود بروز می دهند و در صورتی که روزی با چهره ی مغموم ظاهر شوید، ناراحتی کل اعضای تیم را فرا می گیرد. پس لازم است به عنوان رهبر یک مجموعه به گونه ای رفتار کنید که اعضای تیم از شما روحیه و انرژی لازم را دریافت کنند.

اگر روزی به خاطر مشکلات و استرس های موجود، روحیه ی مناسبی برای حضور در محل کار نداشتید، پیشنهاد ما این است که تا بر طرف شدن حال نامساعدتان، به مسائل دیگر فکر نکنید. حضور نداشتن در محل کار بسیار بهتر از بودن با حال نا مطلوب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید