کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی، واژه ای که جدیدا بسیار آن را می شنویم

در طی سالهای فعالیتم دوستان و همکاران زیادی از من در مورد استفاده از ابزار و روش مناسب برای تبلیغات سوال پرسیده اند و من هم هربار این پاسخ را داده ام : هر نوع روش تبلیغاتی به خودی خود کاملا مفید بوده ولی هر کدام از روش ها مزایا و محدودیت های خاص خود را نیز دارند که بسته به جنس تبلیغاتی که قرار است انجام شود و جامعه هدفی که در این رابطه در نظر گرفته شده است باید از ابزار مناسب کار خود نیز بهره برد…همین موضوع در اکثر مواقع باعث شده است که ما با مفهوم جدیدی تحت عنوان کمپین تبلیغاتی آشنا شویم …

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی به معنای استفاده از کانال های مختلف برای رساندن پیام تبلیغاتی است. یک پیام یکسان با تمی مشترک از طریق رسانه های مختلف که در برخی مواقع ثابت هستند، به اشتراک گذاشته می شود. چارچوب زمانی کمپین های تبلیغاتی عموما ثابت بوده و به خوبی تعریف می شوند.
خب از همین تعریف ساده برمی آید که قرار است از هر آنچه داریم برای گرفتن ارتباط با مشتریان خود استفاده کنیم…تبلیغات موبایلی و تلفنی ، بیلبورد ، رسانه های صوتی و تصویری ، جراید ، تبلیغات دیجیتال و …قطعا می دانید که بسته به شرایط و جنس تبلیغات غالبا هر مشتری از طریق یک رسانه ارتباط بهتری با پیام شما برقرار میکند…

مواردی که در طراحی یک کمپین تبلیغاتی باید به آنها توجه داشته باشید

Mission

شناسایی و اولویت بندی مأموریت یا هدف از ارائه تبلیغ

Message

پیامی که در زمان ارائه تبلیغ بایستی منتقل شود

Media

رسانه هایی که بایستی به منظور ارائه تبلیغات، با توجه به بازار هدف و مأموریت تبلیغ از آن ها استفاده کنیم

Money

بودجه مورد نظر به منظور طراحی، تدوین و ارائه تبلیغ چه قدر است و با چه استراتژی و تاکتیکی هزینه گردد

Measurement

اندازه گیری کارایی و اثربخشی تبلیغات از ابعاد گوناگون مانند ماندگاری بایستی زمینه تبلیغات آینده باشد.

ماموریت

گاها در طراحی یک کمپین تبلیغات موضوعات مختلف با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند

به این موضوع فکر کنید که هدف از راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی چیست؟ قرار است بر روی برندینگ مجموعه ی خود فعالیت داشته باشید یا فروش مستقیم مد نظرتان است؟ قرار است برای تولید سرنخ های فروش اقدام کنید یا در حال ارائه ی پروموشن به مشتریان در حال پیگیری خودتان هستید؟ در صورتی که اولین مرحله به درستی مشخص نشود قطعا نمیتوان انتظار داشتن خروجی مناسب از کمپین داشت.

پیام

در صورت انتخاب درست ماموریت کمپین ، قدم بعدی تولید محتوای درستی برای ایجاد یک کمپین اثر بخش است…محتوای شما باید صریح و بی پرده گویای برنامه ی کاری شما باشد… اینکه گفته میشود اولین مرحله از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است به این دلیل می باشد که اگر شما قرار است در کمپین خود موضوع بازاریابی و تولید سرنخ فروش را داشته باشید پس احتمالا با افرادی ارتباط بر قرار می کنید که تا پیش از این هیچ گونه آشنایی با شما نداشته اند…بدیهی است که در این مرحله نیاز است پیام هایی که برای ایشان در نظر گرفته اید کوتاه وجذاب باشند اما بصورت مستمر مشتری شما را تحت تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال اگر یک تولیدی تجهیزات پزشکی قصد دارد تا به فروشندگان این تجهیزات پیامی را ارسال کند مبنی بر تولید دستگاهی جدید و با ویژگی های متمایز ، نیاز است تا توضیحات پیام را در چند قسمت مختلف تفکیک کرده تا مفاهیم بصورت ساده به مخاطب منتقل شود اما این موضوع در دفعات مختلف تکرار گردد چون قطعا با یکبار ارسال پیام نمی توان برای تولید سرنخ فروش انتظار زیادی نسبت به دریافت خروجی داشت.
حال تصور کنید قرار است یک آژانس مسافرتی به افرادی که تمایل به دریافت تور ارزان قیمت داخلی داشته اند پیامی ارسال کند مبنی بر ارائه ی آفر 30 درصدی…در این مورد چون هم مشتری نسبت به نیاز خود اگاهی دارد و هم مجموعه ی آژانس را به خوبی می شناسد ، حتی اگر محتوی پیام طولانی هم باشد یا صرفا در یکی الی دوبار تکرار شود میتوان انتظار خروجی بسیار خوبی را داشت.

رسانه

قرار است از طریق چه ابزار یا رسانه ای با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید؟ کاملا گویاست که بسته به شاخصه های مختلف ابزرهای مختلفی میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند …مشتریان شما چه افرادی هستند؟ از چه طریق میتواند با آنها ارتباط گرفت؟ چه جاهایی بهتر میتوان آنها را یافت ؟ علاقه مندی آنها چه چیزهایی است؟

انتخاب رسانه ی مورد استفاده نکته ایست که مستقیما میتواند کمپین شما را با موفقیت مواجه کند یا تمام بودجه ی کمپین را مصرف و با شکست روبرو کند . استفاده از رسانه ای همانند رادیو یا تلویزیون برای مجموعه هایی همانند اپراتورهای تلفن همراه بسیار مناسب بوده به دلیل اینکه تقریبا تمامی افراد جامعه می توانند جزو مخاطبین محصول به شمار آیند اما در مورد تولید کننده لوله های پلی اتیلن شاید استفاده از رسانه های دیگر به نسبت هزینه ای صرف شده در تلویزیون کمتر و همچنین اثر بخش تر باشد.

هزینه

تبلیغات سرمایه گذاری است اما نه هر نوع تبلیغاتی و با هر نوع بودجه ای

مقدار بازگشت سرمایه (که به انگلیسی Return on Investment یا به اختصار ROI خوانده می‌شود) در تبلیغات خود را اندازه بگیرید. ROI به معنی نرخ پول به دست آمده نسبت به پول سرمایه‌ گزاری شده است…مجموعه های بزرگ معمولا از رسانه های مختلف استفاده  و هزینه های میلیونی را هم صرف این موضوع می کنند تا بهترین ها را شناسایی کنند و از این بابت هم چندان دغدغه خاطر ندارند…اما این موضوع در مورد کسب و کارهای کوچک در صورت صرف هر ریال بدون بازگشت سرمایه به منزله ی متزلزل شدن آینده ی آن کسب و کار به شمار می رود .

اندازه گیری

حتما از روش ها و ابزارهایی استفاده کنین که بتوانید در هر لحظه نسبت به آنچه هدف گذاری کرده اید یا انجام داده اید خروجی کاملی را داشته باشید و همچنین بتوانید  بصورت کامل رصد کنید که در هر لحظه از کمپین چه اتفاقی در حال انجام است …شاخص داشته باشید که چه نوع خروجی مد نظرتان است؟ آیا صرفا دیده و شنیده شدن و شهرت برایتان مطلوب است یا تمایل به بالارفتن تعداد مراجعات یا تماس های ورودی را دارید؟ قرار است در کوتاه مدت اثرات را مشاهده کنید یا بلند مدت؟

مزیت استفاده از نوانک نسبت به سایر روشهای تبلیغاتی مرسوم در چیست؟

نوانک ابزاریست که به عناون یکی از رسانه های مورد استفاده در کمپین تبلیغاتی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد یا حتی در خیلی از مواقع خود به تنهایی در اجرای یک کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد.با توجه به ماموریت های ویژه ای که در رابطه با طراحی کمپین تبلیغاتی عنوان شد میتوان گفت که در موارد مختلف می تواند خدمات ویژه ای را به شما ارائه کند.
بعد از اینکه هدف خود را از طراحی یک کمپین تبلیغاتی به دست آوردید زمان آن رسیده تا نسبت به تهیه پیام از طریق نوانک اقدام کنید … نوانک میتواند از طریق گویندگان حرفه ای صدا و سیما نسبت به ضبط فایل های صوتی شما اقدام کند … اگر روی برند سازی صوتی مجموعه تمایل به فعالیت داشته باشید می توانید از گوینده خاص به همراه موسیقی مشخص و همینطور افکت های ویژه ای در این راستا بهره مند گردید تا همراه در ذهن و یاد مخاطبینتان باقی بمانید.

اگر هم برای اولین بار است که با جامعه ی هدف خود ارتباط برقرار میکنید نیز میتوانید محتوای هیجان انگیزی را در قالب یک تیزر تبلیغاتی کامل آماده سازی و اجرا کنید.
نوانک به چند دلیل ویژه میتواند رسانه ی بسیار مناسبی برای اجرای کمپین تبلیغاتی شما باشد.شما در این رسانه امکان بر قراری ارتباط مستقیم و بی واسطه با مخاطبینتان را خواهید داشت.ارتباط مستقیم با جامعه هذف نکته ی بسیار مثبتی است به این دلیل که شاید شما تبلیغاتتان را از طریق بیلبورد پیاده سازی و اجرا کنید …در این حالت با صرف هزینه ی زیاد همچنان مشخص نیست که آیا افرادی که جزو مشتریان احتمالی شما هستند دقیقا تبلیغات شما را دیده اند یا خیر …
کافیست مخاطب شما دارای یک خط تلفن ثابت یا همراه باشد موضوعی که کاملا در دسترس همه ی اقشار جامعه است …همانطور که میدانید نوانک امکان ارسال به تمامی خطوط را دارد و هیچ نوع محدودیت یا بلاکی در این زمینه را شامل نمی شود حتی در این رابطه به هیچ عنوان نیاز نیست که مخاطب حتما دارای دستگاه تلفن هوشمند یا اینترنت باشد چون در صورت داشتن گوشی های تلفن قدیمی نیز امکان ارسال پیام صوتی برای شما وجود دارد که این موضوع مخصوصا در مورد سالمندان یا افراد نابینا هم میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
تبلیغات صوتی بعد از تبلیغات ویدیویی دارای بیشترین میزان اثر بخشی هستند . به راحتی با کمی تحقیق در رابطه با تاثیر موسیقی و صدا بر قدرت تصمیم گیری افراد می توانید به این موضوع پی ببرید که نسبت به متن یا حتی تصویر ، صدا قدرت بیشتری در بازاریابی عصبی خواهد داشت.
طراحی و اجرای یک کمپین نوانکی بسیار راحت است و نیاز به دانش خاصی از کامپیوتر نیز وجود ندارد … از طریق پنلی که در اختیارتان قرار میگیرد میتوانید از فهرست بانکهای اطلاعاتی نوانک انتخاب کنید یا فهرست مخاطبین خودتان را به سیستم انتقال دهید و مشخص کنید که در چه روز و چه ساعتی و با چه تعداد تکرار برای مخاطبین پیام صوتی شما پخش شود پس دغدغه ای از جهت انجام نشدن به موقع کمپین برای مخاطبینتان ندارید …
اگر قرار است برای اولین بار با مخاطبین ارتباط بر قرار کنید همانطور که گفته شد مهم است تا طی چند مرحله با ایشان ارتباط بگیرید تا بصورت کامل با شما و خدمات یا محصولاتتان آشنا شوند … نوانک به راحتی می تواند این کار را برای شما انجام دهد و در بازه های زمانی مختلف طی چند مرحله با افراد تماس برقرار کند.

هزینه : نوانک برای شما هزینه ی بسیار ارزان قیمتی را به نسبت هر روش تبلیغاتی دیگری در اختیار می گزارد و این موضوع کاملا قابل بررسی است … در نوانک هزینه ی ارسال ها در صورتی پرداخت می شود که مخاطب شما تماستان را پاسخ دهد …به عنوان مثال در صورتی که برای 1000 نفر پیام صوتی ارسال کنید و از این تعداد 200 نفر به هر علتی پاسخگوی شما نباشند تمام هزینه ی ارسال پیام برای دویست نفر به حساب شما بازگشت داده خواهد شد.
پس جایی قرار است هزینه ای صورت گیرد که صدای شما شنیده شود …
در اکثر رسانه های تبلیغاتی شما در همان ابتدا نیازمند پرداخت کل هزینه ی کمپین خواهید بود و پرداخت هزینه نیز شامل هیچ نوع شاخصه خاصی نمی باشد …همچنین در اکثر رسانه ها ، کمپین های ایجاد شده از یک میزان خاص بودجه ی تبلیغاتی کمتر را مورد پذیرش قرار نمی دهند. به عنوان مثال در چاپ پوستر حداقل سفارش باید 1000 عدد باشد و کل هزینه نیز در همان ابتدا دریافت می شود …اما نوانک امکان ایجاد و ارسال یک کمپین از تعداد یک شماره الی چند میلیون شماره را بر حسب تمایل به شما می دهد.

اندازه گیری: نوانک در هر لحظه و بعد از هر ارسال گزارش کاملی از پیام های ارسالی را به شما می دهد و می توانید ببینید که چه افرادی به چه میزان از پیام شما توجه کرده اند.
شاید بتوان به جرات گفت از معدود رسانه هاییست که تا این اندازه گزاشات کاملی از میزان اثر بخشی پیام را به شما نمایش می دهد … عموم افرادی که اقدام به استفاده از رسانه های تبلیغاتی می کنند مخصوصا اگراولین تجربه ی اجرای کمپین را داشته باشند به دلیل نداشتن میزان پارامتری از اثر بخشی رسانه ی مورد استفاده ی خود بلافاصله بعد از عدم نتیجه گیری دلسرد شده و کمپین را رها میکنند…اما نوانک با توجه به ارائه ی گزارش کامل می تواند برای شما مشخص کند که آیا با توجه به شرایط روند اجرای کمپین مراحل درستی را طی می کند یا نیاز است تا محتوای پیام دچار تغییرات شود …همچنین در صورتی که زمانبندی در ارسال یا جامعه ی هدف به درستی انتخاب نشده باشند نیز در این سیستم به سادگی قابل مشاهده است و میتوانید بر حسب آن اقدامات اصلاحیه را انجام دهید.
نوانک میتواند شما را در امر اجرای کمپین تبلیغاتی تبدیل به یک حرفه ای کند…
شما می توانید برای اجرای کمپین خود و اطمینان از حصول نتیجه ی مناسب ابتدا با اجرای کمپین های با بودجه و حجم کم اقدام کنید و بعد از اجرای پروژه با مقیاس کم و گرفتن نتیجه ی مناسب نسبت به بالا بردن حجم و تعداد کار بر مقیاس آن بیافزایید اقدام قدم به قدم در اجرای کمپین می تواند علاوه بر بالابردن دانش و تجربه ی اجرای کمپین تبلیغاتی شما ، میزان ریسک ناشی از ان را تا حد زیادی نیز کاهش دهد .

میزان اثر بخشی تبلیغات صوتی چقدر است؟

همانطور که می دانید هر رسانه ی تبلیغاتی میزان مشخصی از اثر بخشی را به همراه دارند و هیچ رسانه ای نیز میزان صد درصد اثر بخشی را به همراه نداشته است…اتفاقا به همین دلیل است که اجرای کمپین تبلیغاتی در دستور کار خیلی از مجموعه ها قرار گرفته است.
ما در نوانک بر اساس نرخ موفقیت تماس و گزارشاتی که از سمت مخابرات به دست آورده ایم ، بصورت کاملا مشخص معلوم شده است که ارسال پیام های صوتی تا 70 درصد در مورد تلفن های همراه و تا 90 درصد برای تلفن های ثابت تاثیر گذار بوده است…این به این معنی است که از افرادی که تلفن همراه دارند و برای ایشان پیام صوتی ارسال میشود و تلفن را پاسخ می دهند تا هفتاد درصد پیام را کامل میشنوند و این میزان در مورد تلفن های ثابت نیز طبق شرایط گفته شده بیشتر نیز هست.

در آخر باید گفت کمپین های تبلیغاتی به عنوان جزئی از برنامه بازاریابی استراتژیک از اهمیت بالایی برخوردارند، اما برای آنکه هدف کمپین محقق شود لازم است تمام جوانب در نظر گرفته شده و تحقیقات لازم به طور کامل صورت بپذیرد