نکات طراحی کمپین

نکاتی که در طراحی کمپین باید در نظر گرفت

در طی سالیانی که در حوزه ی رسانه فعالیت داشته ایم به تعداد زیادی از افراد و مجموعه ها برخورد می کنیم که محصول یا خدمات خود را ایجاد کرده اند و در مرحله ی بعد قصد انجام برنامه های بازاریابی خودشان را دارند.
یکی از مراحل مهم بازاریابی بخش تبلیغات است ، تبلیغات به شما کمک میکند که دیده شوید .شاید در گذشته به دلیل بیشتر بودن تقاضا بر عرضه ، نیاز چندانی نسبت به این موضوع وجود نداشت و به همین دلیل مدیران مجموعه ها صرفا تمرکز اصلی خودشان را صرف تولید محصول می کردند … اما از آنجایی که همیشه شرایط پایدار نمی ماند ، کسب و کارها هم از این قائده مستثنا نیستند…

در گذشته محصول تولید و سپس عرضه می شد اما در شرایط فعلی مرحله ای قبل از تولید نیز به چرخه ی کاری مجموعه ها اضافه شده است و آن نیاز سنجی بازار است … یعنی قبل از ارائه ی محصول ، بخش های مختلف مجموعه ها از جمله واحد تحقیقات اقدام به بررسی شرایط موجود در بازار بر اساس شاخصه های متفاوتی می کند با توجه به تحلیل های صورت گرفته ، پیشنهاد تولید را به واحدهای مدیریتی ارائه و تصمیم گیری های لازمه صورت می گیرد.
در پاره ای از موارد هم مدیران صنایع تصمیم به ایجاد نیاز در بازار هدف خود می نمایند تا شرایط مناسبی به جهت ارائه ی محصولات یا قابلیت های جدید فراهم شود…
در هر صورت از آنجایی که موضوع بحث ما در مورد منفعت فروش است صرفا بر همین موضوع تمرکز میکنیم.
خیلی تفاوتی نمی کند که نیاز به طور طبیعی در بازار ایجاد شده  یا از طریق مجموعه ها طراحی صورت گرفته باشد .آنچیزی که مهم است درخواست مشتریان است…
یا نفعی به مشتری برسانید یا فروش را کنار بگذارید
در تمامی بازارها چه در مورد محصولات و چه در مورد خدمات ، مشتری از شما محصولی یا خدمتی نمی خرد …مشتری از شما نفعی که به واسطه ی خرید محصول یا دریافت خدمات مد نظرش است را دریافت می کند.
فردی که اقدام به خرید کرم ضد آفتاب می کند به دنبال در امان ماندن از تابش های نور خورشید نیست بلکه دنبال نفعیست که از طریق خرید این مورد نصیبش می شود .در مورد مثال ذکر شده میتوان گفت سلامت پوست نفعیست که از این طریق عاید مشتری خواهد شد.سلامت پوست موجب طراوت و زیبایی می شود ، اعتماد به نفس فرد را در جامعه بالا می برد و بالا رفتن اعتماد به نفس موجب عضویت وی در گروههای مختلف اجتماع و خانواده می شود و از طریق عضویت آن فرد در این گروهها میتوان انتظار شکوفایی شغلی ، اجتماعی ، فرهنگی و غیره را داشت.
همانطور که دیدید از طریق دریافت محصول کرم ضد آفتاب منافع زیادی نصیب مشتری خواهد شد.

حال مثال دیگری را مطرح میکنیم:
در شرایط کنونی مشاهده می کنیم که افراد زیادی علی رغم پرداخت هزینه ی های بالا ، اقدام به خرید خودروهای خارجی مختلف می کنند . این کار برای آنها منافع زیادی را به همراه دارد آنها از کارخانه ی سازنده ی ان خودرو ایمنی ، آرامش ، امنیت ، لذت و در پاره ای از مواقع کلاس کاری را خرید می کنند .

مثال های مختلفی را در رابطه با انواع کسب و کارها به همین شکل می توان عنوان کرد،اما هدف از مطرح شدن مثال های بالا صرفا یادآوری این موضوع است که شما چه نفعی به مشتریتان می رسانید؟چرا مشتری باید به خاطر خرید محصول یا دریافت خدمات به شما پولی بپردازد؟ در اینجا هدف ارائه ی مزیت های رقابتی شما نسبت به سایرین نیست ….بلکه هدف فقط محصول خود شماست.
در طی مدت ها کسب و کارهای زیادی را دیده ایم که از این اصل مهم غافل بوده اند و بدون توجه به این نکته ی مهم اقدام به ایجاد و راه اندازی کمپین تبلیغاتی خود کرده اند و صرفا آن چیزی را به مشتری ارائه کرده اند که هیچ جذابیتی برای مشتری ندارد…

به مثال های زیر توجه کنید

1-فروشگاه پوشاک …. ارائه دهنده ی انواع لباس های مردانه ، زنانه و بچه گانه
2-مجموعه ی صنعتی … تولید کننده  و ارائه دهنده انواع لوله های پی وی سی و پلی اتیلن با جدیدترین دستگهای روز دنیا ، وارد کننده انواع دستگاههای کشاورزی و دام و طیور
3-خمیر دندان …. حاوی فلوراید و ضد تشکیل جرم و پلاک با ماندگاری 12 ساعته خمیر دندان

اینها فقط مثالهای خیلی کمی در رابطه با انواع مختلف تبلیغاتیست که در طول روز به آنها برخورد می کنیم … حتی در بسیاری از مواقع دیده شده که سطح پوشش این شکل تبلیغات نیز بسیار وسیع بوده و بودجه های زیادی صرف پخش آگهی از طریق رسانه های مختلف می شود و کاملا گویاست که خروجی خوبی را نیز برای مجموعه ها به همراه ندارد.
شاید این شکل عناوین برای حضور در نمایشگاه تخصصی زمینه ای خاص کاربرد داشته باشد اما برای تولید سرنخ فروش و ارتباط اولیه با مشتریانی که نسبت به محصولات شما آگاهی کمتری دارند چندان مفید فایده نیست.

مثال های بالا را با کمی تغییر مطرح می کنیم

1-فروشگاه پوشاک ….عرضه کننده پوشاک با الیاف طبیعی که میتواند حس راحتی و آرامش را برای شما به همراه بیاورد و وزن سبک این لباسها به شما نشاط و شادابی بیشتری می بخشد .
2-مجموعه ی صنعتی … تولید کننده لوله های پی وی سی تحت استاندارد cs 250  که لوله هایی با ضمانت 20 ساله را در اختیارتان قرار می دهد و مانع از بروز هر نوع ترکیدگی یا فشارهای هیدرواستاتیک میشود.
3-خمیر دندان … حاوی فلوراید که به جلوگیری از پوسیدگی دندان شما کمک میکند و باعث میشود دندان هایی سفید تر و درخشان تر و لبخندی زیبا تر داشته باشید.

به مشتریان خود علاوه بر منفعت حس خوب را نیز بفروشید…

اپل از جمله مجموعه هاییست که مشتریانش شاید تا میزان 80 درصد از امکانات گوشی را به هیچ عنوان استفاده نمی کنند اما با داشتن آیفون حس خوبی را تجربه میکنند .
در صورتی که حتی محصول شما شامل هزینه ی های مجزای دیگری نیز هستن آن را هم در صورت امکان به قیمت نهایی اضافه کنید تا مشتری در صورت خرید با هزینه های دیگری غافلگیر نشود و حس ناخوشایندی نداشته باشد.به جای آن زمانی که مشتری می بیند هزینه ی ارسال و نصب و راه اندازی رایگان برایش در نظر گرفته شده است با حسی خوش آیند خریدش را انجام می دهد .
در نوانک نیز مانند همه ی رسانه های تبلیغاتی شما این امکان را دارید که با عناوین جذاب و منافعی که برای مشتریان در نظر گرفته اید اقدام به ارسال پیام های صوتی کنید .

قبل از شروع حتما نیاز است تا در رابطه با هرکدام از امکانات یا ویزگی های محصول فهرستی را آماده کنید .

امکانات یا ویژگی های کار خودتان را در یک جمله بیان کنید

منافعی که از طریق آن ویژگی ها عاید مشتری می شود را عنوان کنید

مزایای رقابتی محصولتان را مطرح کنید

از نمونه مشتریانتان نام ببرید

داستان موفقیت مشتریانتان را شرح دهید.

موارد گفته شده بخشی از اصول موفقیت در طراحی کمپین های تبلیغاتی شما است و نوانک نیز در همین راستا می تواند تمامی کمپین ها ی ایجاد شده را با دقت بالا و حتی طی چند مرحله با موفقیت برای شما انجام دهد .
در پاره ای از مواقع مشتریانی که نسبت به طراحی کمپین تبلیغاتی خود اقدام می کنند اصول اولیه را در این مورد به درستی اجرا نمیکنند و در اینجا نسبت به عدم حصول نتیجه از ابزارها یا رسانه ها نقدهایی را وارد میسازند .
و در اخر کاملا گویاست که امر تبلیغات هم همانند همه ی حوزه های کسب و کار به سرعت در حال تغییر است و برای حصول نتیجه از فعالیت های تبلیغاتی باید با دانش کافی نسبت به آن اقدام کرد .