کاربرد نوانک در فروشگاه های زنجیره ای

راه حل نوانک برای بهبود شرایط در مجموعه های فروشگاهی چیست؟
مجموعه های فروشگاه تقریبا بخش بزرگی از حوزه های کسب و کار را شامل می شوند…علی رغم تغییرات خیلی زیادی که در مدل کسب و کارها ایجاد شده و اینکه فروش های آنلاین نیز بخشی از درصد فروش را به خود اختصاص داده اند ، همچنان خیلی از افراد علاقه مند به خرید حضوری از فروشگاهها هستند و تمایل دارند لذت خرید بصورت حضوری را تجربه کنند.
فروش حضوری مزیت ها و برتری های خاصی نسبت به فروش های آنلاین و غیر حضوری دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم

لذت خرید حضوری
شاید برای بعضی از آقایان تجربه ی پاساژ گردی یا دیدن اجناس مختلف در فروشگاهها تجربه ی چندان دلپذیری نباشد و از این موضوع کلافه شوند ، ولی به جرات می توان گفت که قریب به اتفاق خانم ها از انجام دادن این موضوع به اندازه کافی لذت می برند و حتی به طنز نیز در صفحات اجتماعی نیز گفته می شود که در صورتی که خانم شما از موضوعی دلگیر شده به او پیشنهاد خرید بدهید …
معمولا خرید های حضوری به دلیل استفاده از تمامی حس های پنج گانه افراد ، این حجم از تاثیر گزاری را دارد …در فروشگاهها معمولا چیدمان هیجان انگیزی از وسایل وجود دارد که منظره ی چشم نوازی را ایجاد می کند…عطر دل انگیزی آن فضا را تحت الشعاع خود قرار می دهد و صدای موزیک دل نشینی نیز در سرتاسر محیط فروشگاه به گوش می رسد… همزمان می توانید اجناس مورد نظر خود را از نزدیک لمس یا حتی تست کنید و با فروشنده گپ و گفت داشته باشید و در بین پروسه ی خرید با صرف یک نوشیدنی یا غذای مورد علاقه در کافی شاپ و یا رستوران ، شب خوشی را برای خود به وجود آورید…

اعتماد به خرید حضوری
از این موضوع نیز غافل نشوید که برای برخی از افراد هیچ رابطه ای جز ارتباط مستقیم با فروشنده ی محصول قابل اعتماد نیست…این دسته از افراد باید حتما محصول ، فروشنده ، مجموعه ارائه دهنده و شاید حتی اطلاعات مستند در رابطه با شرایط را ببینند و سپس نسبت به خرید اقدام کنند…
البته شاید این دسته از افراد به نظر خیلی محتاط برسند ، اما احتمالا این موضوع ناشی از تجربه ی ناموفق در حوزه ی خریدهای غیر حضوری برای آن فرد یا اطرافیانش بوده باشد یا محصول به گونه ایست که در ابتدا حتما می بایست از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد و بعد نسبت به خرید آن اقدام شود.

پایبندی به انجام سنتی کارها
به دلایل بسیار می تواند دید که خیلی از افراد علاقه ی چندانی به استفاده از روش های نو و جدید در انجام امور روزانه ی خودشان ندارند و ترجیح می دهند از همان روش ها و متد های قدیمی در چرخه ی کار و زندگی خودشان استفاده کنند و همانطور که می دانید تعداد این افراد نیز کم نیستند…
این دسته از مردم دوست دارند تا فروشنده را ببینند و طبق نیاز خودشان از وی راهنمایی بگیرند و سپس در هنگام پرداخت وجه نیز با توجه به قدرت چانه زنی ، از فروشنده تخفیفات مورد نظر را نیز دریافت کنند و سپس فرآیند خرید به اتمام برسد…

دریافت محصول در لحظه خرید
در خریدهای آنلاین مخصوصا اگر قرار باشد که کالایی به دست شما برسد ، در زمانهایی بسته به خریدی که صورت گرفته نیاز است تا زمانی صرف ارسال مرسوله ی پستی شود که این موضوع می تواند بین چند ساعت تا چند روز زمان ببرد.همین امر موجب می شود تا مشتری بصورت حضوری اقدام به خرید کالای مورد نظر خود کند و صحت و سلامت کالای مورد نظر را در همان لحظه مورد بررسی های لازم قرار دهد و در صورت تایید شرایط نسبت به خرید اقدام کند.

موارد گفته شده صرفا تعدادی از دلایل محبوبیت مجموعه های فروشگاهی هستند که این امید را می دهند که همچنان بتوان بخش مهمی از اندازه ی بازار را به این دسته از کسب و کارها اختصاص داد …

راه کارهای افزایش درصد فروش
لطفا منتظر معجزه نباشید ، هیچ چیز غیر منطقی در دنیا وجود ندارد
همانطور که در سایر مقالات گفته شد در گذشته به دلیل بیشتر بودن میزان تقاضا بر عرضه با راه اندازی هر نوع فروشگاهی در هر محدوده یا منطقه ، حجم زیادی از مراجعات و درخواست ها نسبت به خرید محصول یا دریافت خدمات ایجاد می شد.اما از آنجایی که شرایط همیشه یکسان نمی ماند نیاز به دیده شدن و تبلیغات امری اجتناب ناپذیر شده است .
اگر هنوز هم به این گمان هستید که فروشگاهی را راه اندازی کنید و بلافاصله خیل عظیمی از مشتریان روانه ی مجموعه ی شما شوند ، نیاز است تا در شیوه ی تفکرتان بازنگری کنید …
حتی در صورتی که مجموعه ای که راه اندازی کرده اید دارای مزیت های رقابتی بسیاری نیز باشد ، باز هم در صورت نداشتن برنامه ی تبلیغاتی مشخص شانس زیادی برای دیده شدن ندارید…
شما نیازمند داشتن یک برنامه ی تبلیغاتی کامل هستید تا مطمئن شوید تمامی افرادی که می توانند جزو مشتریان شما باشند شما را شناخته اند و در صورتی که تمایل داشته باشند قطعا با شما ارتباط خواهند گرفت.

مطمئن شوید که تبلیغات اثر بخشی را انجام می دهید.
اگر کسب و کاری دارید که مشتریان محلی را شامل می شود ، در اولین مرحله مطمئن شوید که دقیقا افراد همان محدوده به درستی شما و محصولات یا خدماتتان را شناخته اند.
احتمالا در اولین قدم برای دیده شدن اقدام به طراحی ویترین زیبا یا نصب تابلوی خاصی کرده اید … بسیار خب این ها خوب هستند ولی کافی نیستند.شما تازه اولین و حداقل کارها را برای دیده شدن انجام داده اید… .
حتما نیاز است اقداماتی صورت گیرد تا اطمینان حاصل کنید مثلا در صورتی که فروشگاه پوشاک دارید حتما اهالی آن محدوده شناخت کامل و کافی از شما و محصولاتتان به دست بیاورند. به جرات می توان گفت که اگر نسبت جمعیتی که در هر محدوده فروشگاهی را می شناسند به کل افراد ساکن را بسنجیم به عدد نه چندان بزرگی خواهیم رسید .
تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که در محدوده ی شما چه تعداد افراد ساکن هستند و چند نفر شناخت کاملی نسبت به محصولات و خدماتتان دارند؟؟؟

مشتریانی که حدقل یکبار به فروشگاهتان وارد شده اند را روی سرتان بگذارید
بابت جذب هر مشتری که حداقل یکبار به فروشگاه شما وارد شده هزینه ی زیادی انجام شده است حالا چه خریدی را انجام دهند یا انجام ندهد… .
شما روزانه هزینه های زیادی را بابت تبلیغات ، هزینه های جاری فروشگاه ، مالیات و …. می پردازید و اگر جمع این مبالغ را تقسیم بر تعداد افرادی که در طول روز وارد فروشگاه می شوند کنید ، خواهید دید که به ازای ورود هر فرد به مجموعه بین چند هزار تومان تا چند صد هزار تومان هزینه صورت گرفته است . پس کاملا منطقی به نظر می رسد که اگر فردی به مجموعه وارد شد نباید بدون هیچ نتیجه ی مطلوبی ما را ترک کند… .
البته این به این معنی نیست که مشتری حتما خرید کند و یا پرداختی را به ما انجام دهد ، بلکه در کمترین میزان ، خواسته ی ما این است که این فرد بعد از ترک فروشگاه تبلیغ کننده ی ما باشد و با نامی نیکو از ما در محافل و یا خانواده یاد کند .
در بسیاری از فروشگاهها مشتری بعد از ورود و رویت شرایط و احتمالا با کمی گپ زدن با فروشنده از فروشگاه خارج می شود و تمام پروسه ی فروش در همینجا قطع می گردد.
احتمالا با خود فکر می کنید که مگر قرار است برای مشتری نوشابه باز کنیم؟ شاید نیاز باشد نوشابه هم باز کنید اما فعلا با توجه به شرایط موجود نیازی به این کار نیست ، ولی می توانید با مشتری در خصوص جنس مورد علاقه یا مطلوبش صحبت کنید و ببینید که دقیقا چه درخواست هایی دارد .اگر در همان لحظه مشتری اقدام به خرید نکرد از وی دلیل نخریدن را به شیوه ی زیرکانه جویا شوید تا مطمئن شوید هر کاری در همان لحظه از دستتان بر می آید برایش انجام می دهید .
بسیاری از مشتریان هستند که بنا به ویژگی های رفتاری که دارند در زمان ورود به فروشگاه از گفتن نظرات یا علایقشان خودداری می کنند که این موضوع هم می تواند به دلایل مختلفی باشد ، اما فروشندگان ماهر می دانند که نیاز است تا به اصطلاح یخ مشتری را آب کنند و به شکلی با وی ارتباط بگیرند که او تمامی دغدغه ها یا نیازهایش را با آنها در میان بگذارد و به آنها به چشم یک مشاور نگاه کند نه صرفا یک فروشنده ی محصول .پس حتما و حتما از مشتریان بخواهید تا جایی که ممکن است دلایل عدم خریدشان را به شما بگویند.

پروسه ی فروش را به هیچ عنوان قطع نکنید
گاها دیده می شود بعد از اینکه مشتری درخواست محصول خاصی را می کند که در فروشگاه موجود نمی باشد از آنجا خارج و به سراغ مجموعه ی دیگری می رود …در حالت بهتر احتمالا فروشنده عنوان می کند که هفته ی آینده محصول درخواستی به دستشان می رسد و از مشتری می خواهد تا هفته ی آینده مجددا سر بزند … .
راه حل : حتما باید سیستمی را ایجاد کنید تا بر اساس میل و درخواستهای مشتریان ، ارتباط فروشگاه با آنها حفظ شود و آنها بتوانند در جریان درخواست های خودشان قرار بگیرند.
اطلاع رسانی به مشتری مستعدی که خودش درخواست محصول خاصی را داشته حداقل کاری است که می توانید انجام دهید تا فروش موفق اتفاق افتد. چون بعد از خروج مشتری از فروشگاه و عدم اطلاع رسانی به موقع این امکان وجود دارد تا بلافاصله جذب مجموعه ی رقیب شود و سود قابل توجهی از دست شما برود.
برای موضوع اطلاع رسانی نیاز است تا بعد از درخواست مشتری در خصوص ارائه ی محصول جدید یا محصول خاصی که در حال حاضر وجود ندارد از وی بخواهید تا یک شماره ی تماس و نام خانوادگی در اختیار شما قرار دهد تا بلافاصله بعد از آماده شدن شرایط وی را از جزییات کار با خبر سازید.

فستیوال های فروش جذاب ایجاد کنید
مشتریانی که به دنبال محصولات ارزان قیمت هستند را از مشتریانی که به دنبال کالاهای لاکچری هستند از یکدیگر تفکیک کنید .افراد را بر اساس تعداد خرید ، میزان سودی که به مجموعه شما می رسانند یا تعداد نفراتی که به مجموعه ی شما به عنوان مشتری معرفی می کند را از یکدیگر تفکیک کتید.
زمانی که شما بدانید چه افرادی مشتریان شما را تشکیل می دهند و چه علاقه مندی هایی نیز دارند به راحتی میتوانید نسبت به برگزاری جشنواره های فروش اقدام کنید . همانطور که می دانید در این صورت شما کاملا هدفمند تبلیغات خواهید کرد.
به عنوان مثال اگر 40 درصد از مشتریان شما به دنبال محصولات خاص اما با قیمت پایین می گردند با توجه به دسته بندی هایی که از قبل برای آنها انجام داده اید می توانید جشنواره ی فروش با درصد تخفیف خاصی را به وجود آورید و فقط به همان 40 درصد این موضوع را اطلاع دهید .
اگر همین مثال را برای مشتریانی که علاقه مند به پیروی از مد روز هستند بخواهیم عنوان کنیم به اینصورت می شود که بلافاصله بعد از ورود اجناس جدید به ایشان اطلاعات مربوط به شرایط و زمان ارائه محصولات گفته خواهد شد.
اطلاعات مربوط به پروموشن ها را می توانید در مقاله ی مربوطه مشاهده نمایید.

و اما نوانک…

نوانک به عنوان یک رسانه جدید و ابزار کاربردی می تواند در پیشبرد اهداف تبلیغاتی و اطلاع رسانی و همچنین برگزاری پروموشن های موفق بسیار کمک کند.
به راحتی می توانید با مشتریان مستعد در محدوده ی خودتان ارتباط برقرار کنید و نسبت به معرفی محصولات اقدام کنید .شما از این طریق امکان ارتباط با تلفن های ثابت و همراه مناطق کشوری را دارید .
همچنین بعد از انجام تبلیغات می توانید گزارش کاملی از میزان اثر بخشی پیام های ارسال شده داشته باشید.یعنی بصورت مشخص ببینید که چند درصد از افراد هر محدوده یا منطقه شما و محصولاتتان را می شناسند و بر اساس آن بتوانید برنامه های تبلیغاتی مشخصی را طرح ریزی کنید .

در نوانک امکان ثبت پرونده ی کاملی از اطلاعات مشتریان وجود دارد و می توانید آنها را بر اساس میزان خرید ، علاقه مندی ها ، درخواست ها و … دسته بندی کنید و با توجه به شرایط با آنها ارتباط بگیرید و پیشنهادهای جذاب و مرتبط را مطرح کنید .
تمامی اطلاع رسانی های مربوط به پروموشن ها و جشنواره های فروش مربوطه را نوانک به بهترین شکل می تواند برای شما انجام دهد .این امکان را دارید تا با ایجاد یک فایل صوتی جذاب و منحصر به فرد با آنها ارتباط بگیرید و بعد از پخش پیام نیز ببینید که چند درصد از افراد پیام شما را شنیده اند و اثر بخشی آن به چه صورتی بوده است.
و بسیاری از امکانات دیگر که می تواند موجب افرایش فروش ، وفاداری مشتریان ، بالا رفتن حجم مراجعات و … شود.

برای دریافت مشاوره ی بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.