بلاگ

تفاوتهای بین بازاریابی و فروش که هر کارآفرین یا مدیری باید آن را بداند

توسط بلاگدر 1397/05/18

تفاوتهای بین بازاریابی و فروش در چیست؟

بازاریابی و فروش ، دو واژه ای که بسیار درباره اش شنیده ایم. این دو ابزار به گونه ای در هم آمیخته اند که اغلب مردم تفاوت بین آنها را نمی دانند. بازاریابی و فروش با هدف افزایش درآمد شرکت ها به شکلی به هم نزدیک شده و درهم آمیخته اند که درک تفاوت های آنها ، کار را بسیار دشوار کرده است. در شرکت های کوچک، معمولا افرادی که کار بازاریابی را انجام می دهند، متعاقبا کار فروش را نیز دنبال می کنند. دقیقا به همین علت است که عموما افراد این دو را یکی در نظر می گیرند. اما کاملا گویاست که در این بین تفاوت هایی نیز وجود دارد .

در بازاریابی شما با استفاده از روش هایی با مشتریان مستعد و بالقوه ارتباط برقرار می شود و خدمات و محصولات معرفی می گردد اما فروش، ادامه ی مسیر بازاریابیست. بدون بازاریابی، شرکت شما مشتریان بالقوه نخواهد داشت، اما حتی بدون تکنیک و استراتژی فروش خوب، میزان فروش شما ممکن است کاهش یابد اما قطعا انجام می شود. بازاریابی و فروش باید به طور همزمان برای رسیدن به اهداف شرکت کار کنند .

بیایید به اصول اولیه برسیم

بازاریابی همه کارهایی است که شما برای رسیدن به مخاطبان خود انجام می دهید و آنها را متقاعد می کنید. روند فروش همه چیزهایی است که شما برای بستن فروش و به دست آوردن توافق یا قرارداد می کنید .

هر دو ابزار جزو ضرورتهای اولیه برای موفقیت یک کسب و کار هستند. شما نمی توانید بدون هیچ یک از این فرآیندها فروش انجام دهید. اگر شما به طور استراتژیک کار کنید تا بتوانید هر دو تلاش را هماهنگ کنید، رشد رضایت بخشی را خواهید داشت. با این حال، اگر تلاش ها نامتعادل باشد یا شرکت ها ارتباط صحیح برقرار نکنند، می تواند رشد تجارت را تحت تاثیر قرار دهد.

درباره بازاریابی

بازاریابی باید شامل استراتژی هایی باشد که می توانند میزان دسترسی شما را اندازه گیری کنند، تا مشتریان بالقوه خود را متقاعد کنند که شما بهترین شرکت برای آنها هستید. این پیامی است که چشم انداز فروش را تهیه می کند. این می تواند شامل تبلیغات، روابط عمومی، رسانه های اجتماعی، بازاریابی رابطه ای، بازاریابی برند ،بازاریابی ویروسی و ایمیل مستقیم باشد.

اینها ویژگیهای خاصی هستند که اجازه می دهد آن را از فروش متمایز کنید:

 • * بازاریابی انواع بسیاری دارد .
 • * در آن تمرکز بر روی ارائه ی تصویری است، برای ترویج و تحقق خواسته های مشتری از طریق معرفی محصولات و یا خدماتی که شرکت می تواند ارائه دهد.
 • * بازاریابی در تحقیقات بازار، تبلیغات، فروش، روابط عمومی، خدمات مشتری و رضایتمندی وجود دارد.
 • * نتایج بازاریابی به طور معمول در درازمدت قابل مشاهده هستند.
 • * بازاریابی نشان می دهد که چگونه برای رسیدن به مشتریان و ایجاد یک رابطه بلند مدت می بایست زمان و هزینه صرف کنید.

درباره فروش

فرآیند فروش متشکل از تعامل بین فردی است. این مورد اغلب توسط برگزاری جلسه، انجام تماس ها و ارتباطات شبکه ای انجام می شود. فروش ارتباطیست است که بصورت شخصی با مشتری بالقوه همراه است . اغلب اوقات مشتری بالقوه از طریق تلاش های بازاریابی به منطقه فروش رسیده است و حالا این هنر فروشنده است که با چه میزان ضریب تبدیل بتواند مشتری بالقوه را تبدیل به مشتری بالفعل کند .

در اینجا برخی از ویژگی های که فروش را از بازاریابی متفاوت کرده است، عنوان می کنیم:

 • * فروش یک به یک است .
 • * فروشنده برای رسیدن به اهداف فروش، تلاش می کند.
 • * هنگامی که نیاز به یک محصول در مشتری ایجاد می شود، فروشنده مشتری را متقاعد می کند که محصول را برای تامین نیازهایش خریداری کند.
 • * نتایج فروش به طور معمول در کوتاه مدت قابل ارزیابی است.
 • * فروش، حاصلی از مدیریت خوب فروشنده و کمپین های بازاریابی است.
 • * فروش، استراتژی برای برآوردن نیازهای فردی است که براساس تعامل انسان ها انجام می شود. این توانایی برای برآوردن نیاز در زمان مناسب است .

همانطور که مشاهده کرده اید، بازاریابی و فروش به شدت به یکدیگر نزدیک هستند؛ اما تفاوت ها ذاتی نیز میان آن دو وجود دارد. به نظر می رسد اگر قرار باشد از بین بازاریابی و فروش یکی را بر دیگری مقدم بشماریم و ارجحیت برایش قائل شویم، بازاریابی گزینه ی بهتری باشد.

در بسیاری از مواقع افرادی قصد فروش محصولات و یا ارائه ی خدماتشان را دارند و از همان ابتدا بدون انجام فرآیندهای بازاریابی مستقیما با مخاطبان احتمالی ارتباط برقرار می کند. این موضوع باعث این می شود که صرفا تا اندازه ی که در انجام کار تلاش به خرج دهید خروجی داشته باشید، یعنی تا وقتی فروش دارید که مداما با افراد ارتباط بگیرید تا فروش اتفاق بی افتد. در این حالت زمان و انرژی و هزینه ی زیادی نیز میبایست پرداخت شود . اما اگر قبل از شروع به انجام هر کار بتوانید یک فرآیند بازاریابی مناسب برای کسب و کارتان در نظر بگیرید، خواهید دید که با صرف زمان کمتر، خروجی بهتری را به دست می آورید .

در صورت داشتن پرسش به بخش سوالات متداول مراجعه فرمایید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.