بلاگ

چگونه می توانم یک کمپین بازاریابی آنلاین را به تنهایی راه اندازی کنم؟

توسط بلاگدر 1397/06/26

در دنیای دیجیتالی امروز، صرفا با داشتن یک محصول و کمپین بازاریابی آنلاین، نمی توانید کار زیادی انجام دهید، مگر اینکه بتوانید داستان خوبی از خدمات و محصولاتتان برای ارائه و تصویر سازی ذهنی ایجاد کنید. اما چه اجزایی در یک کمپین بازاریابی آنلاین خوب قرار می گیرند و چگونه می توانید این قطعات را برای دریافت نتایج مطلوب کنار هم قرار دهید؟ و اینکه رسانه های اجتماعی چه نقشی در کمپین بازاریابی آنلاین شما ایجاد می کنند؟ در این مقاله ما به شما تعدادی از راهنمایی هایی را پیشنهاد می کنیم که می تواند به موفقیت کمپین بازاریابی آنلاین شما کمک کند.

یک کمپین بازاریابی آنلاین خوب با یک استراتژی محتوای خوب ایجاد کنید

برای جلوگیری از بروز هر نوع مشکل، مهم است که با یک طرح بازاریابی خوب و طراحی شده شروع کنید. در طرح بازاریابی (همچنین به عنوان استراتژی محتوا نیز شناخته می شود) شما به طور دقیق روش انتخاب شده و نتایجی را که می خواهید در آینده نزدیک و آینده دور به دست آورید، شرح می دهید. طرح جامع کمپین بازاریابی آنلاین معمولا دارای تعدادی اجزای ثابت است که ما به طور خلاصه در مورد آن بحث خواهیم کرد.

تجزیه و تحلیل کسب و کار

نقاط قوت سازمان من چیست؟ چه چیز منحصر به فردی می توانم برای ارائه به گروه هدفم داشته باشم؟ چگونه می توانم این ارزش افزوده را به درخواست های مشتریان هدفم مرتبط کنم؟ و چه میزان امکانات مالی برای پیاده سازی کمپین بازاریابی آنلاین در اختیار دارم؟ این نوع سوالات در تجزیه و تحلیل کسب و کار نقش اصلی دارند.

تجزیه و تحلیل رقبا

یک طرح بازاریابی خوب همیشه باید وضعیت رقبا را نیز مد نظر قرار دهد. کدام یک از روش های بازاریابی توسط رقبا برای جذب مشتری استفاده می شود؟ تجزیه و تحلیل رقبا می تواند به تشخیص وضعیت و نیاز بازار کمک کند. شما همچنین می توانید چیزهایی را از همتایان خود یاد بگیرید. شاید بخش هایی از استراتژی کمپین بازاریابی آنلاین شما را رقیبتان قبلا مورد استفاده قرار داده، شما می توانید آن مورد را در کمپین بازاریابی آنلاین خودتان با روش کاملا متفاوت اجرا کنید.

تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT را انجام دهید! این مدل از مدیریت کسب و کار بر حسب چهار فاکتور نقاط قدرت و ضعف سازمان و همچنین فرصت ها و تهدیداتی که پیش روی شماست اطلاعات کامل و طبقه بندی شده ای را در اختیارتان قرار می دهد. تجزیه و تحلیل SWOT می تواند برای مسائلی نظیر برنامه ریزی، بازاریابی، ارزیابی رقابت، توسعه سازمانی، توسعه محصول، پژوهش و ساخت تیم استفاده شود.

استراتژی، اهداف و منابع لازم

پس از تنظیم اهداف خود (فکر کردن به اینکه با صرف چه هزینه ای چه تعداد مشتری به دست خواهید آورد) و استراتژی آنچه من می خواهم انجام دهم و چگونه می توانم انجام دهم، وقت آن است که نگاهی به زرادخانه گسترده ی تکنیک های بازاریابی بیاندازیم. منابع مورد نظر کمپین بازاریابی آنلاین خود را به دقت انتخاب کنید. این موارد نه تنها می تواند تبلیغات سنتی باشد، بلکه پیام های تبلیغاتی از طریق رسانه های اجتماعی، ارتباطات موبایلی، فیلم ها و یا گسترش متون وبلاگ در مورد محصولات و یا خدمات شما باشد. مطمئنا نسل های جوان اغلب علاقه مند به محتوای چند رسانه ای هستند که درصد تاثیر گذاری بیشتری نیز دارد.

برنامه عمل و جدول زمانی در طرح بازاریابی شما

کمپین بازاریابی آنلاین خوب نمی تواند بدون برنامه ریزی مناسب اجرا شود. شما باید نه تنها آنچه را که انجام می دهید را بدانید بلکه زمانی که اقدامات یا فعالیت های خاصی را انجام می دهید، نیز در نظر بگیرید. بنابراین نیاز است تا یک جدول زمانی خوب را ایجاد کنید. حتما به ایجاد یک تقویم مناسب برای انتشار محتوای نوشته شده یا محتوای بصری در وب سایت یا صفحه فیس بوک خود فکر کنید.

اول مشتری

یک کمپین بازاریابی آنلاین خوب زمانی اتفاق می افتد که شما اطلاعات کامل و کافی نسبت به مشتریانتان داشته باشید.برای هر کمپین بازاریابی آنلاین از سوالات مهم زیر درباره مخاطبان هدف خود سوال کنید:
گروه هدف من چه کسی است؟ شما می توانید مشتریان را بر اساس ویژگی های مختلف مانند سن، شیوه زندگی، گروه های عضو شده، جنسیت، محل اقامت یا نام تجاری و تنظیمات محصول تقسیم کنید. با توجه به در دسترس بودن داده ها و ابزارهای بزرگ مانند گوگل و لینکداین، مشاهده ی اطلاعات مشتریان از همیشه ساده تر است.
مشتریان من (در آینده) چه چیزی نیاز دارند؟ درخواست این سوال به شما کمک می کند تا تبلیغات و پیشنهادات هدفمند را شخصی سازی کنید.
چگونه می توانم به گروه هدفم برسم؟ با دقت با توجه به این سؤال، ابزار ارتباطی برای کمپین بازاریابی آنلاین خود را پیدا کنید.

گروه های هدف چندگانه

این امکان وجود دارد که شما طیف گسترده ای از محصولات را ارائه دهید و بنابراین می خواهید برای چندین گروه هدف برنامه ی بازاریابی داشته باشید. در چنین مواردی، عاقلانه است که کمپین های بازاریابی چندگانه را راه اندازی کرده و در کنار هم از آنها استفاده کنید. از آنجا که ارائه ی محصولات از طریق وبسایت ها در حال رشد است، مصرف کنندگان از سفارشی سازی و شخصی سازی موارد مورد نیاز و یا درخواستهایشان بسیار خوشحال می شوند. شما می توانید با طراحی کمپین های بازاریابی مختلفی که دقیقا با خواسته های مشتریان انطباق دارد، اثر گذاری آن را دو چندان کنید. به عنوان مثال در صورتی که مخاطبین شما جزو آن دسته از افرادیست که هزینه ی پایین برایش در اولویت امور قرار دارد، اطلاع رسانی های پروموشن ها و تخفیفات شما بسیار می تواند برایشان خوش آیند باشد.

تبلیغات در راه درست

تبلیغات می تواند راهی عالی برای دسترسی سریع به مخاطبان بزرگ باشد. اما مهم است که رسانه تبلیغاتی را به گروه مورد نظر خود متصل کنید. تعداد زیادی از فرصت های تبلیغاتی آنلاین وجود دارد. به عنوان مثال به تبلیغات AdWords یا فیس بوک فکر کنید. امروزه مردم به طور فزاینده ای در معرض تبلیغات قرار می گیرند و برای تاثیر گذاری هر چه بیشتر باید راه حل های متفاوتی را ارائه دهید. برای تاثیر گذاری بیشتر بر مشتریان، این موارد را در برنامه ی بازاریابی خودتان بگنجانید.
کمک کنید- بدون هیچ چشم داشتی در اولین مرحله به مشتری بفهمانید که در صدد کمک کردن به او هستید.
شروع رایگان- اجازه دهید به دلیل کسب اعتماد و تجربه ی محصول، مشتری بتواند یک شروع به صورت رایگان داشته باشد.
بیش از انتظارات مشتریان خود کار انجام دهید- همواره مشتریان خود را با انجام خدمات اضافی سورپرایز کنید تا آنها هم وفادار مجموعه ی شما باقی بمانند.

با انجام این اقدامات می توانید مشتریان خوبی را بدست آورید که آورده های مالی خوبی را نیز به همراه داشته باشند. در صورتی که این اقدامات به خوبی انجام شود، شما نه تنها مشتریان وفاداری خواهید داشت، بلکه مشتریان طرفدار نیز به دست می آورید. مشتریان طرفدار گروهی از مشتریان شما هستند که نه تنها از مجموعه ی شما خرید می کنند، بلکه شما را به سایرین نیز معرفی خواهند کرد. معرفی شما از طریق تبلیغات کلامی بیشترین حجم تاثیر گذاری را برای سایرین به همراه می آورد.

تخصصتان را در معرض نمایش قرار دهید

خودتان را به عنوان یک متخصص در زمینه کاریتان معرفی کنید. این قابلیت اطمینان شرکت یا برند شما را افزایش می دهد و می تواند به شما در شروع رقابت کمک کند. شما می توانید در مورد محصولتان، توضیحات تخصصی ارائه دهید و این اطلاعات می تواند از طریق وبلاگ سایت شما و یا صفحات اجتماعی تان منتشر شود. در این صورت مشتریان راحت تر به شما اعتماد می کنند و همچنین آگاهی آنها نسبت به محصولاتتان بیشتر خواهد شد. هدف از بازاریابی این است که مشتری را شناخته و درک کنیم تا محصول یا خدماتمان متناسب با او باشد و به فروش برسد.

ایجاد رابطه پایدار با مشتریان

کمپین بازاریابی آنلاین خوب برای پایداری تلاش می کند و این به این معنی است که کمپین های بازاریابی صرفا منوط به جذب مشتریان جدید نمی شود، بلکه در بلند مدت تلاش می کند برای خرید های تکراری مشتریان را وفادار نگه دارد. مهمترین راه ایجاد چنین شبکه ای، برقراری ارتباط دائمی با مشتریان خود پس از خرید آنهاست. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. به عنوان مثال:
ارسال منظم خبرنامه ها و به روز رسانی ها- با این کار می توانید توجه بیشتری به محصولات و خدمات جدید و یا افزایش مقالات موجود داشته باشید.
سوالات فعال در مورد تجارب کاربر- سنجش میزان رضایت مشتری و پرسیدن اینکه تجربه ی استفاده از محصول برای او چگونه بوده است به مشتریان، میزان متعهد بودن شما را نشان می دهد و تاثیرات بسیار زیادی خواهد داشت.

شرکت خود را در یک حکم توصیف کنید

توضیحات در مورد شرح کارها و فعالیت های شرکت زیاد است، اما به دلیل اینکه مخاطبان تمایل چندانی به خواندن مطالب طولانی ندارند بهتر است تا در عناوین و متن های کوتاه شرایط توضیح داده شود. سعی کنید فعالیت های اصلی شرکت خود را در یک جمله ی جذاب که حداکثر بار را پوشش می دهد توصیف کنید. هنگامی که توجه خواننده را جلب کردید، می توانید از طریق لینک به وب سایت که در آن محصولات یا فعالیت های شرکت شما بیشتر توضیح داده شده است، اقدام به معرفی محصولاتتان کنید.

درصورت داشتن سوالات بیشتر به بخش سوالات متداول رجوع کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.