بلاگ

با دفترچه تلفن نوانک ، مشتریان همیشه در دسترس شما هستند

توسط بلاگدر 1397/06/07

دفترچه تلفن نوانک – شاید باور و درک این موضوع بسیار سخت باشد که هنوز هم افراد و مجموعه هایی هستند که هیچ گونه اطلاعات درستی از مشتریان خودشان ندارند. تا زمانی که مشتری به آنها مراجعه نکند یا تماس نگیرد، اقدام خاصی از سمت فروشنده انجام نمی شود ، تا ارتباط مشتری با فروشنده همچنان برقرار بماند. به همین راحتی مشتریانی که با خون و دل به دست آورده اند را از دست می دهند. در این مقاله سعی خواهیم کرد به شما نشان دهیم چگونه می توان با استفاده از دفترچه تلفن نوانک، اطلاعات مشتریان را ایجاد، حفظ و طبقه بندی کرد تا خروجی مناسب را به همراه داشته باشید.

یک میلیون تومان چقدر برای شما اهمیت دارد؟

اگر امروز که وارد فروشگاه، یا سازمان خود شدید و چیزی به نظرتان عجیب و غریب آمد عکس العمل شما چیست؟ به عنوان مثال با باز کردن گاو صندوق فروشگاه یا مشاهده ی اسناد حسابداری سازمان متوجه شدید که مبلغ یک میلیون تومان مفقود شده، یا در حالت بدتر به سرقت رفته است، در آن هنگام واکنش شما چگونه خواهد بود؟

احتمالا در اولین مرحله متعجب خواهید شد، بعد به فکر فرو می روید که چه اتفاقی افتاده است، سپس در صورت نیافتن هیچ گونه پاسخی، عصبی شده و در صدد پیش گیری از اتفاقات مشابه خواهید بود، به همین خاطر سیستم ایمنی فروشگاه یا سازمان را تقویت می کنید، پرسنل سازمان را به دقت کنترل کرده و هر نوع رفتار مشکوکی را به شدت زیر ذره بین می برید، حتی احتمال اینکه این موضوع را با پلیس در میان بگذارید هم بسیار زیاد است. در صورت تکرار این مورد هم احتمالا همه ی کارمندان خود را اخراج و سیستم های حفاظتی را از نو طراحی خواهید کرد و خیلی کارهای دیگری که از حوصله ی این بحث خارج است.

البته مبلغ یک میلیون تومان در این مثال یک عدد پیش فرض است، شاید برای سازمانهایی این عدد ناچیز باشد که می توانند برای درک بهتر موضوع این عدد را ضربدر 100 کنند.

مشتری شما چقدر می ارزد؟

واقعا تا امروز فکر کرده اید که مشتریان شما چه اندازه برای شما اهمیت و ارزش دارند؟ منظور از مشتری در این سوال فردی نیست که روزانه با شما تماس میگیرد و سفارش خودش را اعلام می کند، بلکه تمامی مشتریان بالقوه و بالفعل در دایره ی مشتریان مجموعه ی شما به حساب می آیند. اگر امروز شخصی برای اولین بار با مجموعه ی شما تماس گرفت و استعلام محصول خودش را انجام داد، یا شخصی برای پرسیدن قیمت محصول وارد فروشگاه شما شد هم جزو مشتریان شما به حساب می آیند؛ ولی جزو مشتریان بالقوه ی شما خواهند بود. در هر صورت هر مشتری چه بالقوه و چه بالفعل برای مجموعه ی شما ارزش مادی و معنوی دارد. اگر در این مقاله فقط از بعد مادی به قضیه نگاه کنیم به نتایج بسیار جالبی خواهیم رسید که در ادامه خواهیم گفت.

حداقل ارزش هر مشتری 100 هزار تومان است

با یک حساب سر انگشتی به نتایج شگفت انگیزی در خصوص ارزش گذاری هر مشتری دست خواهیم یافت. در مورد یک فروشگاه در نظر داشته باشید با احتساب هزینه ی اجاره بهای مغازه، خواب، پول، هزینه های جاری مثل برق، تلفن، گاز و…، مالیات، هزینه ی دکوراسیون، حقوق پرسنل، تبلیغات و خیلی چیزهای دیگر به این نتیجه می رسید که، بابت حضور هر مشتری در فروشگاه و در منطقه ای متوسط از شهر، حداقل 100 هزار تومان هزینه شده است.

این مثال به همین شکل در خصوص شرکت ها، سازمان ها، وبسایت ها و دیگر جاها نیز قابل محاسبه خواهد بود. به بیان دیگر اگر یک مشتری وارد فروشگاه شما شود و خریدی را انجام ندهد، شما 100 هزار تومان ضرر کرده اید. مبلغ 100 هزار تومان صرفا برای مشتریان بالقوه ی شماست، در صورتی که ارزش مشتریان بالفعل شما شاید چند ده میلیون یا چند صد میلیون تومان نیز باشد. خب پس اگر شما در طی 2 روز 10 مشتری بالقوه داشته باشید که وارد فروشگاه شما شده اند، اما بدون هر گونه خریدی مجموعه ی شما را ترک کرده اند؛ شما یک میلیون تومان ضرر کرده اید و احتمالا اگر یک مشتری بالفعل را از دست بدهید نیز چند میلیون تومان خسارت دیده اید.

سوال اینجاست شما که برای مفقود شدن یک میلیون تومان وجه، کلی هزینه صرف تقویت سیستم ایمنی فروشگاه کرده یا عملکرد پرسنل را زیر نظر گرفته اید، برای جبران خسارت وارده شده ی از دست دادن مشتری چه تدبیری اتخاذ خواهید کرد؟

همواره به راه حل فکر کنید

بهترین راه حل برای اینکه مشتریان به راحتی از دست نروند، برقراری ارتباط مجدد با آنهاست. داشتن یک رابطه ی هدفمند و طولانی مدت، می تواند به شما کمک کند تا حداکثر خروجی را از طریق تعامل سازنده با مشتریان به دست آورید. شما میبایست فهرست کاملی از مشتریان بالقوه و بالفعلی که با مجموعه ی شما در ارتباط هستند را تهیه کنید و با استفاده از راه حل های مناسب با آنها در ارتباط باشید.

ابتدا به این فکر کنید افرادی که خرید نمی کنند به چه علت این کار را انجام نمی دهند؟ یا افرادی که استعلام محصول می گیرند دقیقا به چه چیزی فکر می کنند که منجر به خروجی دلخواه شما نمی شود؟ بعد از مشخص کردن تعداد دلایل، می توانید برای هر کدام از آنها پیش بینی هایی لازم را صورت داده و بر اساس آن اقدامات بعدی را انجام دهید. بعضی از دوستان اعلام می کنند که مگر می شود از همه ی مشتریان اطلاعات جمع آوری کرد؟

خیلی ها هستند که بنا به خیلی از دلایل علاقه ای به دادن اطلاعات شخصیشان ندارند. ما نیز همواره در جواب این دوستان می گوییم که اگر قرار باشد شما به آنها نفعی برسانید، حتما اطلاعاتشان را در اختیارتان قرار می دهند و اگر حس کنند که چیزی شبیه به مزاحمت قرار است برایشان اتفاق بیوفتند تحت هیچ شرایطی به شما اطلاعات نمی دهند.

مثال

به عنوان مثال اگر فردی برای خرید محصولی خاص به فروشگاه شما مراجعه می کند و بعد از صحبت با فروشنده به این نتیجه می رسد که محصول درخواستی در فروشگاه شما وجود ندارد، می توانید به او بگویید که با در اختیار قرار دادن اطلاعات تماسش، به محض ورود اجناس جدید او را بصورت ویژه در جریان قرار خواهید داد. بعضی از مشتریان به دنبال اجناس ارزان و یا بعضی به دنبال کالای لوکس هستند که اگر در لحظه ی مراجعه نیازشان برآورده نشود از طریق ارتباط با شماره ی تماس ایشان آنها را در جریان آخرین وضعیت ها قرار خواهید داد.

پیشنهادی بدهید که رد خور نداشته باشد

به این فکر کنید که اگر شما جای مشتریانتان بودید چه چیزی برای شما آنقدر هیجان انگیز بود تا راضی شوید حتی اطلاعات شناسنامه ای خودتان را در اختیار مجموعه ای قرار دهید. در این مورد بخصوص تا امروز بسیار اندیشیده شده است، یکی از دلایل اصلی شکل گیری باشگاه مشتریان نیز دقیقا به خاطر همین مورد است. زمانی که مشتری شما حس می کند اتفاقات هیجان انگیزی مثل قرعه کشی محصول و شانس برنده شدن را با ارائه ی یه سری اطلاعات به دست می آورد، این کار را انجام خواهد داد یا اگر بداند به ازای تکمیل فرم مربوطه درصد قابل توجهی تخفیف به دست می آورد هم احتمال اینکه به شما اطلاعات بدهد بسیار زیاد است.پس می بینید که با انجام اقداماتی، امکان داشتن اطلاعات مخاطبین را دارید.

دفترچه تلفن نوانک ، حافظ اطلاعات مشتریان شماست

زمانی که اطلاعات مشتریانتان را به دست آورید، می توانید تا آنها را در دفترچه تلفن نوانک ذخیره کنید. شما این امکان را دارید تا اطلاعات مخاطبین را بر اساس نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و سایر اطلاعات دلخواه داشته باشید. ثبت اطلاعات مشتریان به خودیه خود می تواند بعد از گذشت مدتی برای شما مشابه با صندوقچه ی گرانبهایی از اجناس قیمتی باشد. حالا تصور کنید که اطلاعات ثبتی شما بتواند گزارش های جالبی در خصوص وضعیت مشتریان را در اختیار شما قرار بدهد.

مشتریانتان را به بهترین شکل دسته بندی کنید

ما در دفترچه تلفن نوانک برای شما امکانی فراهم کرده ایم که بتوانید بر حسب فهرست مشتریانتان، آن ها را در گروه های مختلف قرار دهید و در مواقع لزوم به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال شما می توانید مشتریانتان را بر حسب درجه ی اولویتی که برای شما دارند رتبه بندی کنید. مشتریان می توانند در گروههای vip ، طلایی، نقره ای و برنزی قرار بگیرند و هر کدام بر اساس رتبه ای که شما به آنها داده اید می توانند امتیازات ویژه ای را از مجموعه ی شما دریافت کنند.

شما همچنین می توانید از گروه بندی های شغلی برای کسب و کارتان استفاده کنید. به عنوان مثال گروه بندی شما می تواند شامل پزشکان، وکلا، مهندسین، معلمین و غیره باشد.این دسته بندی نیز به شما کمک می کند تا بتوانید پروموشن های مختلفی را برای انواع مشاغل در نظر بگیرید و به سرعت به مخاطبین هدف خود دسترسی داشته باشید. این دسترسی و اطلاع رسانی پروموشن ها می تواند از طریق ارسال پیام صوتی نیز انجام گیرد.

ایمپورت فایل های اکسل در چند ثانیه

اگر شما فهرستی از مشتریان دارید که در فایل اکسل ذخیره شده اند، می توانید به راحتی آنها را وارد دفترچه تلفن نوانک کنید تا قابل استفاده باشند. بعد از ایمپورت فایل اکسل، شما می توانید به راحتی ستون بندی های مختلفی که در دفترچه تلفن نوانک نیز داشت باشید. به عنوان مثال در صورتی که ستون a فایل اکسل شما دارای نام افراد است، در دفترچه تلفن نوانک نیز همان ستون به عنوان نام مخاطب قرار خواهد گرفت.

کم رنگ ترین جوهر ها از قوی ترین حافظه ها ماندگار تر است

این جمله بیانگر این موضوع است که هر قدر تلاش کنیم تا اطلاعات به حافظه سپرده شوند، باز هم احتمالا بروز خطا و اشتباه وجود خواهد داشت و در اینجاست که سایر ابزارها می توانند به کمک انسان بیایند. دفترچه تلفن نوانک نیز ابزار رایگانیست که هم اکنون در اختیار شما قرار گرفته تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید و خروجی مطلوب را به دست آورید.

درصورت داشتن سوالات بیشتر به بخش سوالات متداول رجوع کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.