کاربرد نوانک در آژانس های گردشگری و مسافرتی

کاربردهای نوانک برای آژانس های مسافرتی

آژانس مسافرتی از آن دسته مشاغلیست که هم حساسیت بسیار بالایی از جهت کیفیت ارائه خدمات می خواهد و هم رقابت نسبتا زیادی در این زمینه وجود دارد که همانند هر حرفه ای می توان گفت فرصت ها و تهدیدهای زیادی در این زمینه ی کاری نیز وجود دارد.
اولین گام برای فعالیت در حوزه ی آژانس های مسافرتی جذب مشتریان جدید برای فروش بلیط ها و تورهاست. می توان گفت تقریبا آژانس های مسافرتی از آن دسته مشاغلی هستند که نیاز دارند تا از تمامی روش ها و کانال های ارتباطی برای فروش خدمات خود استفاده کنند.

به صورت خاص و ویژه فعالیت در حوزه های بازاریابی آنلاین می تواند موجب به وجود آمدن خروجی های مطلوب کار شود. بنا بر آمار به دست آمده به طور چشمگیری خرید افراد در بخش های مختلف کار آژانس های مسافرتی به سمت خریدهای آنلاین کشیده شده است که خب تفاوت های بسیار زیادی نیز با مراجعات حضوری خواهد داشت. درگذشته مسافران برای خرید بلیط هواپیما ناچار بودند به آژانس‌های هواپیمایی مراجعه کنند اما در حال حاضر بسیاری از آژانس‌ها در زمینه فروش الکترونیک بلیط فعالیت می‌کنند. این در حالی است که سازمان هوایپمایی کشوری نسبت به این موضوع انتقاد دارد و بر فروش حضوری تاکید می‌کند.
بدیهی است که آژانس هایی که دارای این سبک از فعالیت نباشند یا حداقل فعالیت در حوزه ی دیجیتال از جمله داشتن سایت، صفحات اجتماعی یا ابزارهای ارتباط گروهی مثل پیام صوتی و … را به وجود نیاورده باشند نیازمند بازنگری در حوزه ی فعالیت کاری خود خواهند بود.

فرایند فروش آژانس ها
اگر فعالیت آژانس ها را به دو بخش فروش بلیط و فروش تور های مسافرتی تقسیم کنیم خواهیم دید که بخش دوم هم جذابیت بیشتری دارد و هم سود آوری بسیار مناسبی را برای آژانس مسافرتی میتواند به همراه داشته باشد. با توجه به این موضوع که تعرفه ی بلیط ها تقریبا در یک رنج قیمت است و در اکثر مواقع بصورت آنلاین توسط مسافر خریداری صورت میگیرد خیلی نمیتوان به عناون وجه تمایز و مزیت رقابتی به شمارشان آورد یا سیاست گزاری های مختلف فروش را بر آنها اعمال کرد …
به همین جهت برای امر بازاریابی و فروش فرض را برای برگزاری تورها در نظر میگیریم…

قطعا می دانید با توجه به مبلغ تور و شرایطی که برای آن در نظر گرفته شده است جامعه هدف و مخاطبین سیستم می توانند افراد و اقشار متفاوتی از جامعه را شامل شوند…
اگر نسبت به فروش تور تفریحی خود کاملا مصمم هستید می دانید که اولین اقدام در این رابطه تولید سرنخ فروش یا همان LEAD است… به این صورت که از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارید نسبت به امر تبلیغاتتان استفاده کنید. اگر تمایل دارید از تبلیغات موبایلی نیز استفاده ی خوبی داشته باشید نوانک میتواند در اولین قدم فهرست کاملی از تمامی اصناف و مشاغل در اختیارتان قرار دهد که برای تبلیغات مختلف از آنها بهره مند شوید… داشتن این فهرست می تواند به شما کمک کند تا در صورتی که از ابزار پیام صوتی یا حتی پیام متنی استفاده می کنید بصورت هدفمند و با استراتژی مشخصی تورهای خود را معرفی کنید. به عنوان مثال برای فردی که در حرفه ی طلا فروشی مشغول به فعالیت است نوع پیشنهاد قطعا با فردی که در زمینه ی فروش کیف و کفش است تفاوت های زیادی دارد.

داستان موفقیت
یکی از دفاتر آژانس های مسافرتی عنوان می کرد که ایشان در مورد هر فهرست شغلی کمپین مربوط به خودش را ایجاد می کند. به عنوان مثال تور تفریحی کیش ویژه فروشندگان فرش دستباف… بسیار گویاست زمانی که پیام صوتی برای مشتری ارسال می شود و وی را به انجام کاری دعوت می کند هر قدر پیشنهاد مطرح شده با وی و شرایطی کاری و رفتاری اش نزدیک تر باشد احتمال موفقیت کمپین نیز بیشتر خواهد بود. ضمن اینکه مشتری در همان زمان حس بهتری نسبت به پیشنهاد مطرح شده خواهد داشت و می داند که این تخفیف یا شرایط ویژه صرفا برای او و هم کیشان اش است.
عموم مردم تمایل دارند جزو تیم، طرفدار، جناح، حزب یا گروه خاصی باشند و از بودن در گروه لذت میبرند… پس همین کار بسیار ساده می تواند به بالا رفتن میزان خروجی های فعالیت شما کمک شایانی کند.

اطلاعات کاملی از جامعه هدف خود داشته باشید
نکته بعدی که بسیار برای شما می تواند حائز اهمیت باشد این است که اگر شما اطلاعات کاملی از جامعه هدف خود داشته باشید می توانید کمپین های بازاریابی خودتان را بر اساس شرایط آنها تکمیل کنید. به عنوان مثال می توان به راحتی حدس زد که در زمینه فروش لباس زنانه و مردانه اوج فعالیت ها و فروش ها در هفته های پایانی اسفند و اوایل فروردین ماه است… کاملا اشکار است ارائه ی پیشنهاد تور نوروزی به مشاورین املاک در بازه زمانی تعطبلات نوروز اثر بخش تر از پیشنهاد به فروشندگان پوشاک خواهد بود چون آن دسته از افراد در آن بازه ی زمانی در اوج فعالیت خودشان قرار دارند.

مشتریان خود را در محدوده کاری خود شناساسی کنید
همچنین نوانک به شما فهرست کاملی از اطلاعات مناطق را می دهد تا بتوانید در محدوده ای که دفتر کاری شما واقع شده هم نسبت به اطلاع رسانی های مربوط به کار خودتان اقدام کنید. عموما دفاتر آژانس های مسافرتی هزینه های زیادی را صرف دیزان، دکوراسیون، بیلبورد و سایر موارد می کنند که اگر به این موارد هزینه اجاره مکان، انرژی و تلفن را هم اضافه کنیم در مجموع رقم بسیار بزرگی خواهد شد. نکته ی مهم دیگر این است که اکثریت آژانس ها دفاتر خود را در محدوده های خیابان های گران قیمت و پر رفت و آمد نیز ایجاد می کنند تا بر ارزش و اعتبار و برندینگ کار خود بیافزایند. این موضوع، یعنی بودن در مناطقی که از لحاظ جایگاه اجتماعی کیفیت بهتری دارند یک مزیت بسیار مهم نیز برای آنها به شمار می رود… چون بخش مهمی از مشتریان ثابت دریافت کننده خدمات بلیط و تور دقیقا در نزدیکی شما هستند…

احتمال می دهید چند درصد از آن افراد شما و خدماتتان را کامل می شناسند؟

نوانک به شما این امکان را می دهد تا بتوانید برای تمامی شماره تلفن های ثابت و همراه مناطق خود نسبت به ارسال پیام صوتی اقدام کنید و نسبت به معرفی خود و خدماتتان اقدام و شرایط و توضیحات را ارائه کنید. نکته مهم و جالب توجه این است که شما می توانید بصورت دقیق برآیند درستی از تعداد افراد در محدوده خودتان را بدست بیاورید. به عناون مثال اگر شما در منطقه 5 تهران سکونت داشته باشید حدود ۸۵۸٬۳۴۶ نفر (۲۹۲٬۲۵۷ خانوار) سکونت دارند که خود این عدد به تنهایی ظرفیت بسیار بزرگی برای شما به شمار می رود… به عنوان مثال اگر تنها یک درصد از این خانواده ها نسبت به خرید بلیط و تور از مجموعه شما اقدام کنند و تعداد میانگین افرادی که از هر خانواده نسبت به دریافت خدمات اقدام می کنند را دو نفر در نظر بگیریم شما نزدیک به شش هزار مشتری ثابت فقط از این طریق بدست خواهید آورد… خیلی ساده بود.

نحوه ی ایجاد ارتباط با افراد و مخصوصا خانواده های ساکن این منطقه بسیار ساده خواهد بود… همانطور که گفته شد از آنجایی که می توانید علاوه بر تلفن های همراه برای تلفن های ثابت هم اقدام به ارسال پیام کنید این موضوع کمک بسیار خوبی در اثر بخشی پیام مخصوصا برای خانواده ها دارد.
آژانسی عنوان می کرد که معرفی تورهای خانوادگی خود را برای ساعت 8 بعد از ظهر و برای تلفن های ثابت انجام داده است. دلیل این موضوع را هم اینطور توضیح می داد: زمانی که تلفن در آن موقع به صدا در می آید، اولین فردی که پاسخگو باشد پیام را کامل می شنود و بعد از آن برای سایرین هم توضیح می دهد که از کجا تماس بر قرار شده و چه مواردی در آن عنوان شده است. این ترفتند ساده کمک می کند تا با ارسال یک پیام، تمامی افراد یک خانواده تحت تاثیر قرار بگیرند.
همچنین می دانید که نوانک می تواند گزارش کاملی از پیام های ارسالی را در اختیار شما قرار دهد که بر اساس ان ببینید چه افرادی پیام شما را پاسخ داده اند و به چه مقدار از آن گوش کرده اند… همین یک مورد دقیقا می تواند به شما بگوید که در محدوده دفتر خودتان تا چه اندازه شناخته شده هستید و تا چه میزان نیاز به فعالیت های بیشتر برای شغل خودتان دارید…
بدیهی است زمانی که شما گزارشات ارسال را مورد رصد و ارزیابی قرار می دهید متوجه می شوید که هر بار تعدادی از مشتریان بصورت کامل پیام شما را می شنوند و این سیکل، دائمی و تکراری است… پس طبیعتا این دسته از افراد علاقه مندی زیادی به دریافت خدمات از مجموعه ی شما دارند.
بر اساس قانون بیست هشتاد می توان گفت در تبلیغات شما، بیست درصد از افراد وجود دارند که 80 درصد علاقه مندتر از سایرین نسبت به دریافت خدمات از مجموعه ی شما هستند… پس آنها را شناسایی کنید و برنامه های دیگری از جمله داشتن تماس تلفنی و دعوت به مجموعه ی آژانس خود را نیز در دستور کار قرار دهید.
موارد گفته شده تا اینجای کار صرفا برای جذب مشتریان جدید و تولید سرنخ های فروش به کار می رود… همانطور که می دانید تعداد زیادی از مشتریان از روش های دیگری هم ما را شناسایی می کنند و جهت دریافت خدمات با ما ارتباط برقرار می کنند.
خیلی از دفاتر آژانس های مسافرتی روزانه با حجم زیادی از تماس های تلفنی مواجه هستند که به نقل قول یکی از دوستان حتی گفتن کلمه ی سلام و احوال پرسی در تماس های تلفنی امری زمان بر است و تا جای ممکن سعی بر کوتاه کردن این موارد است. در شرایط فعلی گفته شده چند نکته ی خیلی مهم وجود دارد:
اول اینکه حجم بالای تماس ها به عنوان یک مزیت به شمار می آید که اگر از آن به درستی استفاده کنید می تواند منجر به افزایش میزان فروش و درآمد شما شود.
دوم حجم بالای تماس در آژانس ها می تواند یک عامل تهدید کننده در جهت پایین آمدن کیفیت پاسخگویی و از بین رفتن فرصت های بسیار خوبی در رابطه با امر فروش شما گردد.
نوانک به شما این امکان را میدهد تا در پایان هر روز فهرستی از مشتریانی که برای دریافت بلیط یا خدمات دیگر تماس گرفته اند را در دفترچه ی تلفن پیشرفته ی نرم افزار ثبت کنید و انها را بر اساس عناوین گوناگونی دسته بندی کنید…
به عنوان مثال فردی با دفتر تماس گرفته و به دنبال دریافت تور ارزان قیمت داخلی است. کانتر فروش در لحظه ی برقراری تماس تمامی توضیحات را به ایشان ارائه کرده اما در همان لحظه به علت تمایل فرد به دریافت خدمات با قیمت ارزان تر موضوع خرید صورت نگرفته است.
شما می توانید اطلاعات فرد تماس گیرنده را شامل نام و نام خانوادگی شماره موبایل یا ثابت را در این دفترچه به ثبت برسانید و در گروه تورهای ارزان قیمت داخلی به ثبت برسانید. خیلی راحت بعد از انجام این مورد در پایان روز یا هفته گزارش کاملی از این دسته از افراد خواهید داشت که به شما این امکان را می دهد تا با گذاشتن یک پروموشن فروش به عنوانن مثال تور کیش با بیست درصد تخفیف و اطلاع رسانی این موضوع از طریق نوانک به این دسته از افراد، به میزان قابل توجهی میزان فروش خود را بالا ببرید…
آژانس دیگری نیز عنوان می کرد که زمانی که فردی تمایل به دریافت بلیط به عنوان مثال: تهران- مشهد دارد بصورت میانگین با 5 الی 7 آژانس مختلف ارتباط برقرار می کند و استعلام قیمتی را دریافت می کند… به دلیل حجم زیاد تماس های تلفنی در هر روز عموما این افراد بعد از ارائه ی توضیحات رها می شوند، اما ایشان فردای همان روز از طریق نوانک فایل صوتی را برای ایشان ارسال می کرد و علاوه بر یادآوری خدمات خود یک دلیل قانع کننده برای اینکه چرا مشتری باید از مجموعه ایشان اقدام به خرید کند را نیز عنوان می کرد… همین موضوع ساده که توسط سیستم انجام می شود و هزینه ی خیلی ناچیزی را هم برای آژانس دربرداشت تا 20 درصد فروش ایشان را افزایش داده بود.

نظر سنجی
به عنوان مثال اگر مشتری خدمات تور تفریحی را دریافت می کند و وارد مقصد مورد نظر می شود، ارسال پیام صوتی مبنی بر خوش آمد گویی به مقصد جدید و درخواست ارائه میزان رضایتمندی در هر مرحله از سفر می تواند فرد را بسیار خشنود کند…
می توانید نوانک ارسال کنید و از وی بپرسید که آیا از خدمات هتل رضایت دارند یا خیر… تا در صورتی که نارضایتی وجود داشته باشد در همان لحظه تمامی پیگیری ها صورت گیرد تا سفری خاص و به یاد ماندنی برای ایشان اتفاق افتد.
همانطور که می دانید سرمایه ی یک آژانس مسافرتی به مقدار هزینه ای که صرف دکوراسون و تجهیزات کرده نیست… بلکه مشتریان شما سرمایه اصلی کار شما هستند… پس در صورتی که اطلاعات تمامی افرادی که با مجموعه ی شما در تماس بوده اند را داخل دفترچه ی تلفن سیستم ثبت کنید خواهید دید که یک بانک اطلاعاتی ارزشمند از تمامی مشتریانتان خواهید داشت که در بازه های زمانی مختلف و به مناسبت های گوناگون می توانید با آنها در ارتباط باشید.

به عنوان مثال اگر مشتری خدمات تور تفریحی را دریافت می کند و وارد مقصد مورد نظر می شود، ارسال پیام صوتی مبنی بر خوش آمد گویی به مقصد جدید و درخواست ارائه میزان رضایتمندی در هر مرحله از سفر میتواند فرد را بسیار خشنود کند…
می توانید نوانک ارسال کنید و از وی بپرسید که آیا از خدمات هتل رضایت دارند یا خیر… تا در صورتی که نارضایتی وجود داشته باشد در همان لحظه تمامی پیگیری ها صورت گیرد تا سفری خاص و به یاد ماندنی برای ایشان اتفاق افتد.
همانطور که می دانید سرمایه ی یک آژانس مسافرتی به مقدار هزینه ای که صرف دکوراسون و تجهیزات کرده نیست… بلکه مشتریان شما سرمایه اصلی کار شما هستند… پس در صورتی که اطلاعات تمامی افرادی که با مجموعه ی شما در تماس بوده اند را داخل دفترچه ی تلفن سیستم ثبت کنید خواهید دید که یک بانک اطلاعاتی ارزشمند از تمامی مشتریانتان خواهید داشت که در بازه های زمانی مختلف و به مناسبت های گوناگون می توانید با آنها در ارتباط باشید.

ارسال پیام های مناسبتی برای روزهای مختلف از جمله تبریک روز تولد، سالگرد ازدواج و مناسبتها خود به تنهایی عامل مهمی در ماندگاری هر چه بیشتر شما در ذهن مخاطبین تان می شود.
اگر فردی به مناسبت ماه عسل خود از شما خدمات تور تفریحی را دریافت کرده می توانید برای سال بعد نیز ضمن تبریک آن رویداد عنوان کنید تا در صورتی که تمایل دارند تا خاطره سازی مجددی را داشته باشند، شما آمادگی ارائه خدمات متفاوت تری را با شرایط ویژه از جمله تخفیفات خاص دارید…

مدل کسب و کار ها دچار تغییر شده، افراد و مجموعه هایی موفق خواهند بود که خود را با این تغییرات هماهنگ کنند.